AZ po velkém boji podlehl Slavii

Jozef Valenčík | 24.09.2018

V sedmém kole Chance ligy přivítali hokejisté AZ RESIDOMO Havířov na svém ledě soupeře z hlavního města. Slavia v první třetině nezačala nejlépe a prohrávala o jednu branku zásluhou Pořízka. Do druhé třetiny však hosté vstoupili podstatně lépe a podařilo se jim skóre otočit. Přestože AZet ve třetí části zásluhou kapitána Maruny srovnal, tak tři body putují do Prahy. Zasloužil se o to v 52. minutě Kubica. Další utkání sehrají svěřenci trenéra Režnara už ve středu v Přerově.

CHANCE LIGA - 7.kolo po 24.9.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Slavia Praha
2:3
(1:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Pořízek (Jergl, Gřeš), 48. Maruna (Houdek, R. Veselý) – 30. L. Krejčík (Šteiner, J. Novák), 34. J. Veselý (J. Doležal, J. Novák), 52. Kubica (Heldák). Rozhodčí: Fiala, Kašík – Novák, Poruba. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 1335.  Střely na branku: 35:24 (16:5, 11:11, 8:8). Zblokované střely: 9:9. Vhazování: 34:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3

AZ Residomo Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Mrowiec, Houdek, Luža, Rutar, Ševěček – Rehuš, F. Seman (A), R. Veselý – L. Bednář, Haas (A), Maruna (C) – Jergl, Pořízek, Gřeš – Bambula, Cihlář, Macuh.
HC Slavia Praha: Šorf – J. Novák (C), Valík, Štibingr, J. Drtina (A), Saňa, Hrdinka, Duda – Kubica, Šagát (A), Heldák – Šmerha, J. Veselý, J. Doležal – L. Krejčík, Šteiner, M. Ondráček – Matějka, Furch, Tejral.

Po trochu ospalém začátku utkání dostali hosté po odehrané minutě hry možnost přesilové hry, ale ta se jim vůbec nepovedla. Poté se dostali ke slovu hráči AZetu, kteří svého soupeře zatlačili.

Po sérii šancí se nakonec v 6. minutě prosadil Radek Pořízek, který dorazil dvakrát Šorfem vyražený puk do odkryté branky.

Na začátku 12. minuty přišla obrovská šance hostí, když se Krejčík dostal do brejku, ale Bláha jeho střelu vyrazil pravým betonem. O minutu později přišly gólovky Havířova, které měli Luža a Macuh. Jenže v prvním případě dobře zasáhl Šorf, podruhé měl hostující gólman i kus štěstí, když mu vypadl puk, ale letěl kousek vedle jeho levé tyče.

Ve polovině 16. minuty měl při hře 4 na 4 velkou šanci domácí Gřeš, který se obtočil kolem Šorfovy branky, jenže nedokázal zasunout puk mezi tyče. I v závěru třetiny měli hráči AZetu navrch, ale nic z toho nebylo a po první třetině tedy platil stav 1:0.

Druhá třetina přinesla hodně zajímavých momentů na obou stranách. Ve 24. minutě měl dobrou příležitost domácí Matai, ale Šorf jeho střelu zastavil vyrážečkou. O tři minuty později hrála Slavia přesilovku, ve které měla hned dvě gólovky.

Nejprve se po neúspěšném vyhození Rehuše dostal do stoprocentní šance Heldák, jenže tomu skělým zákrokem pokazil radost Bláha. Chvíli po něm trefil Drtina spojnici Bláhovy tyče, takže hosté nakonec tuto přesilovku nevyužili.

Ve 29. minutě měl hodně blízko vstřelení branky domácí Rutar, jenž poslal puk mezi Šorfovy betony, ale k jeho smůle se puk kutálel mimo tyče. A tak přišla vyrovnávací branka, kterou při přečíslení dva na jednoho vstřelil Lukáš Krejčík. Gól to byl výstavní, útočník Slavie to vzal na sebe, obešel Mrowiece a zavěsil k blížší tyči Bláhovy branky.

A to nebylo vše. Ve 34. minutě už Slavia vedla, když Jan Veselý zakončil pěknou přesilovkovou souhru s Doležalem a Novákem střelou mezi Bláhovy betony. Poté jsme viděli sérii vyloučení na obou stranách, ale bez využití.

Patnáct vteřin před koncem druhé třetiny se domácí Maruna probojoval před branku Slavie, posunul puk na zakončujícího Haase, ale hra byla nakonec přerušena po srážce havířovského útočníka s pražským gólmanem. Ve zbytku třetiny už se nic nestalo a po čtyřiceti minutách utkání proto platil stav 1:2.

Začátek třetí třetiny patřil jednoznačně hráčům AZetu, kteří si vytvořili obrovský tlak. Tomu se hosté bránili jen za cenu faulů, při ponechané výhodě se parádně dostal přes obránce Cihlář, ale minul Šorfovu branku. Vyrovnání nepřinesly ani šance Semana a opět Cihláře.

Ve 47. minutě při přesilovce mohl zasunout puk do branky po krásné přihrávce Maruna, ale puk šel mimo tyče. Za půlminutu už se ale Jan Maruna mohl radovat a s ním celá GASCONTROL Aréna. Domácí útočník totiž parádně tečoval Houdkovo nahození mimo Šorfův dosah.

Vstřelená branka dostala domácí zase do tlaku, ale ten ztupilo Lužovo vyloučení. Hosté sice přesilovku nevyužili, ale mrzet je to nemuselo. V 52. minutě totiž Heldák vybojoval puk, poslal jej na Zdeňka Kubicu, který si položil Bláhu a zavěsil pod horní tyč.

Pražanům hrálo do not i vyloučení Jergla pět minut před koncem třetiny, přesilovku sice nevyužili, ale Havířov drželi daleko od své branky. Necelé dvě minuty před koncem se vhazovalo před Šorfem, domácí si vzali oddechový čas a následně odvolali Bláhu a hráli power-play.

To ukončila 43 vteřin před koncem třetiny srážka domácího Jergla s hostujícím Doležalem, oba nějakou dobu leželi otřesení na ledě, ale nakonec sami odjeli na střídačku. AZ se k power-play dostal ještě šestnáct vteřin před koncem třetí třetiny, ale času už bylo málo.

Slavia Praha tedy v tomto utkání zvítězila 2:3. Další utkání sehraje AZet ve středu na ledě Přerova v 18:00.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Velká škoda, že jsme opět nepotvrdili výkon a zisk tří bodů z venkovního kluziště. Stalo se nám to po zápase ve Frýdku a teď zase po Jihlavě. Tam jsme předvedli výborný výkon, na který jsme dnes nenavázali. Udělali jsme několik zbytečných chyb, které nás stály body. Ale jedeme dál, soutěž teprve začíná a my budeme chtít bodovat hned v dalším zápase.

Miloš Říha ml. (HC Slavia Praha): Bylo vidět, že Havířov hraje v dobré formě. Pro nás to byl první venkovní zápas s dlouhým cestováním. I zřejmě díky tomu náš výkon v první třetině nebyl dobrý a stav 0:1 ještě můžeme brát jako výhru. Ve druhé třetině jsme se zlepšili a otočili skóre. Začátek třetí třetiny byl z naší strany opět pasivní a domácí zaslouženě vyrovnali. Nám pak vyšla jedna akce, která znamenala konečné vítězství. Hodně nás podržel mladý golman, který chytal první celý zápas za A tým.