AZ v Praze schytal desítku

Vít Káňa | 11.09.2021

H A V Í Ř O V - V 1. kole CHANCE ligy vyjeli hráči AZetu na Slavii. V úvodu využil přesilovku Jan Bambula. Poté se čtyřikrát prosadila Slavia Michnáčem, Poletínem, Knotkem a Doleželam, 1:4 po první třetině. V přestávce Havířov vyměnil gólmana, Tomáše Fučíka nahradil Michal Kořének. Ten poprvé kapituloval ve 27. minutě, Kafka trestal vyloučení Pechance. Nelichotivý stav upravil dvěma góly Jan Hudeček a vypadalo to, že by se mohl konat obrat. Tomu vystavil stopku na konci druhé dvacetiminutovky Žejdl, 6:3 po dvou dějstvích. I v závěrečné třetině byli Slavisté efektivnější, Kružík a Michnáč navýšili skóre na pětigólový rozdíl. Havířovští snížili Antonínem Pechancem, ale Pražany vrátil na pět gólů Žejdl. V samotném závěru potrestal špatné střídání AZetu Kafka. Slavia porazila Havířov 10:4 AZ nastoupí k dalšímu zápasu 15. září, do GASCONTROL Arény dorazí Třebíč.

Chance liga - 1.kolo so 11.9.17:00
HC Slavia Praha - AZ Heimstaden Havířov
10:4
(4:1, 2:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 8. Michnáč (Žejdl, Vlček), 9. Poletín (J. Doležal, Zelingr), 14. T. Knotek (Kafka, Žejdl), 19. J. Doležal (Kafka), 27. T. Knotek (Žejdl, Poletín), 39. Žejdl (Poletín, D. Krejčí), 44. Kružík (Kafka), 51. Michnáč (Kružík), 54. Žejdl (T. Knotek), 60. Kafka (T. Knotek, D. Krejčí) – 4. Bambula (Dostálek, Hudeček), 30. Hudeček (Bambula), 38. Hudeček (Dostálek), 52. Pechanec. Rozhodčí: Květoň, Petružálek – Flegl, Zíka. Vyloučení: 8:9. Využití: 6:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 652. Střely na branku: 39:28 (12:11, 16:9, 11:8). Zblokované střely: 11:7. Vhazování: 40:36. Průběh utkání: 0:1 5:1 5:3 8:3 8:4 10:4.

HC Slavia Praha: : Michajlov (Málek) – D. Krejčí, R. Havel, Barák, Mi. Hovorka, Veber, Zelingr, T. Duda – Kafka (C), T. Knotek, Kružík – Vlček, Žejdl, Michnáč – J. Doležal (A), Poletín (A), M. Ondráček – Pšenička, Kern, Šteiner.
AZ Heimstaden Havířov: Fučík (21. Kořének) – Chroboček, Valenta, Mrowiec, Lytvynov, Kabelka, M. Hlaváč – L. Bednář, Pechanec, M. Hrubec – Maruna (C), Hudeček (A), Dostálek – Bambula, R. Veselý, Kunc – Mrva, Krupa, Damašek.

Autor reportáže: Michal Toman (hc-slavia.cz)

Úvodní zápas nové sezony se sešívaným povedl na jedničku. Havířov se sice ujal vedení, ale domácí dokázali skóre otočit a pak si zvesela zastříleli. Směrem do útoku podali Pražané vynikající výkon a kromě zisku tří bodů je může těšit i šest využitých přesilovek.

Vstup do utkání vyšel lépe hostům. Hned v první minutě šel slávista Kafka pykat na čtyři minuty za hru vysokou holí a Havířov přesilovku využil. Dostálek nejprve z pravé strany trefil tyč, ale puk se odrazil k Janu Bambulovi, jenž dorážel do odkryté klece.

Sešívaní však dokázali dvěma slepenými góly otočit skóre na svou stranu. Nejprve se blýskl parádní sólovou akcí Albert Michnáč, když se prokličkoval mezi třemi obránci a zakončil mezi betony brankáře. A o 32 sekund později se prosadil opět střelou mezi betony Michal Poletín.

Havířov ztratil s vedením i elán do zápasu a Slavia začala na ledě úřadovat. Kafka v přesilovce nabil na levý kruh Tomáši Knotkovi a ten ranou z první překonal přesouvajícího se Fučíka. O pět minut později rozebrali domácí havířovskou obranu při ponechané výhodě. Kafka na sebe natáhl pozornost obránce i brankáře a posunul kotouč na Jiřího Doležala, který neměl problém zakončit.

Těsně před přestávkou mohl snížit hostující Pechanec, ale Michajlov se proti jeho nájezdu vytáhl výtečným zákrokem.

Do druhé dvacetiminutovky se rozhodli Havířovští poslat jiného gólmana. Fučíka nahradil v brance Kořének, jenž ale neprůstřelnost také neudržel. Pátou branku totiž mohli domácí fanoušci oslavit ve 27. minutě. V početní výhodě Žejdl pěkně posunul kotouč na pravý kruh, odkud z první završil pověstného „bůra“ Tomáš Knotek.

Slezané ovšem zbraně nesložili, ba naopak. Bambula sice nejprve v samostatném úniku na Michajlova nevyzrál. O chvilku později ale ten stejný hráč nabil před odkrytou klec Janu Hudečkovi a ten dostal puk do brány.

A Jan Hudeček se trefil i krátce před přestávkou při dvojnásobné přesilovce. O chvilku později ovšem zvládli využít přesilovku také domácí hokejisté. Lukáš Žejdl byl ve správnou dobu na správném místě a odražený puk z mezikruží doklepl do sítě.

Závěrečnou periodu odstartovali lépe sešívaní. Kafka z levého kruhu nahrál před branku Danielu Kružíkovi, který se musel pořádně natáhnout, ale zvládl nakonec poslat puk za přesouvajícího se Kořénka.

Při chuti byl domácí Albert Michnáč. Ten nejprve nastřelil z pravé strany tyč a o chvíli později v přesilovce rozjel rychlou útočnou akci ze středního pásma a sám ji také po spolupráci s Kružíkem zakončil.

Hosté rychle odpověděli. Antonín Pechanec hledal v přečíslení z brankové čáry volného spoluhráče, jenže obránce Havel si prudkou přihrávku srazil do vlastní branky. Pátý gól Havířova měl na holi Kunc, jenže jeho únik v oslabení Michajlov vyřešil.

Útok na deset branek vyhlásil v přesilovce necelých šest minut před koncem Lukáš Žejdl. Právě po zásahu jeho hole totiž skončila v síti Knotkova střílená přihrávka.

Desátý gól potom v poslední vteřině duelu vstřelil Petr Kafka, který tak symbolicky zakončil famózní výkon domácích hokejistů.

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): „Chtěli jsme vstoupit do sezony vítězně. Hráli jsme doma a určitě jsme nechtěli ztratit ani bod. Pro nás byl hodně těžký začátek, v prvním střídání jsme šli do oslabení na čtyři minuty a dostali jsme gól. To nás trochu přibrzdilo. Pak nám tam ale naštěstí napadaly góly. Myslím, že rozhodla produktivita a přesilovky. Soupeř nehrál špatně. Musím kluky pochválit, hráli opravdu dobře.“

Jiří Režnar (AZ HEIMSTADEN Havířov): „Byli jsme svědci galakoncertu Slavie. Přijeli jsme se do Prahy podívat, jak se hraje hokej. Prvních šest minut jsme hráli slušně, jak jsme chtěli. Byli jsme aktivní, chtěli jsme soupeře napadat, dali jsme branku a měli jsme několik dalších šancí. Prvním gólem Slavie pro nás ale zápas skončil. Dostali jsme druhý, třetí a bylo po utkání. Slavia potom začala hrát výborně, hrála pěkný moderní hokej a zaslouženě vyhrála.“