AZet získal vedení v sérii po domácím vítězství 5:2

Josef Nudera | 11.03.2023

V Havířově bylo k vidění první utkání osmifinálové série play-off mezi AZetem a Havlíčkovým Brodem. Havířov dokázal v první třetině získat vedení po brankách Matouše Ćmiela a Šimona Kratochvila. Ve druhé části ještě domácí navýšili vedení, kdy se postupně prosadil Jiří Tvrdý, Jakub Mrva a Petr Antoníček. Havířov měl i nadále dobré šance, skvěle chytal brankář Štipčák. Hosté sice dokázali v posledním dějství vstřelit dvě branky, ale zápas se jim už zvrátit nepodařilo. Havířov si po vítězství 5:2 veze do Havlíčkova Brodu vedení 1:0 v sérii.

2. liga - 0.kolo so 11.3.18:00
AZ Havířov - HC Rebel Havlíčkův Brod
5:2
(2:0, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Ćmiel (Kratochvil, Apolenář), 18. Kratochvil (Mrva, Apolenář), 26. Tvrdý (Zdeněk, Pavlík), 30. Mrva (Ščurek, Antoníček), 40. Antoníček (Havlík, Zdeněk) – 43. Vašíček (Dušek), 54. Dušek (Kopic, Valašek). Rozhodčí: Skopal, Rapák – Bezděk, Peluha. Vyloučení: 7:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 811. Průběh utkání: 5:0, 5:2.

AZ Havířov: Štipčák – Dudáš (C), Havlík – Kunc, Kuboš – Hudec, Mrowiec – Ščurek – Mrva (A), Spratek, Antoníček – Tvrdý, Zdeněk (A), Haas – Apolenář, Ćmiel, Kratochvil – Pavlík, Pastor
HC Rebel Havlíčkův Brod: Chaloupek – Vašíček (A), Grauer, Krejčí, Kliment, Benák, Čermák – Vacík, Holenda, Dušek, Voříšek (A), Eklund, Petržilka, Kerber, Kopic, Kuchta (C), Košťál D., Valašek, Košťál J.

První utkání osmifinále play-off mezi domácím AZ Havířov a hosty z Havlíčkova Brodu začal lépe Havířov, který byl aktivnější. Ve 4. minutě měl dobrou šanci Kratochvil, ale Chaloupek puk vyrazil. O minutu později ujel domácí obraně hostující Dušek, ale Štipčáka nepřekonal.

V 6. minutě vyslal tvrdou střelu z levého kruhu Antoníček, ale orazil jen horní tyčku! V polovině první třetiny ohrozil Štipčáka Holenda, ale ten dokázal ramenem puk vytěsnit. Po střele Čermáka, která byla ještě tečovaná, se pískalo, protože ji dokázal Štipčák udržet ve výstroji. V 17. minutě byla k vidění nejprve minela domácího obránce, který poslal puk přímo na hůl Valaška, ale ani ten na Štipčáka nevyzrál. Ve stejné minutě předvedli domácí skvělé napadání, vybojovali puk, který se dostal k Matouši Ćmielovi, který z levého kruhu prostřelil Chaloupka – 1:0.

V 18. minutě dokázali domácí využít přesilovou hru. Po střele od modré čáry a nejspíše i teči Mrvy se puk odrazil před branku, kde stál Šimon Kratochvil a dokázal puk rychle dorazit za Chaloupka – 2:0. Po první třetině vedl Havířov 2:0 a nutno říct, že zaslouženě.

V úvodu druhé třetiny sice domácím lehce zatrnulo po draženém puku před Štipčákem, ale nakonec se nic nestalo. Ve 26. minutě našel Jiří Zdeněk u levé tyčky Jiřího Tvrdého, který někudy k překvapení všech procedil puk do branky – 3:0. Ve 29. minutě ujel havířovské obraně Košťál, ale Štipčáka nepřekonal.

Ve 30. minutě se po střele Ščurka dostal k vyraženému puku Jakub Mrva, který uklidil puk za Chaloupka – 4:0. Havířov pak v přesilovce dlouho drtil hosty, ale ti dokázali situaci ustát a ubránit se. Havířov hraje do posledních vteřin, což potvrdil i nyní. Čtyři sekundy před koncem druhé třetiny dostal puk na modrou čáru Petr Antoníček, který zprvní tvrdou střelou propálil Chaloupka k levé tyčce – 5:0.

Po druhé třetině vedl Havířov 5:0.

Hosté začali třetí třetinu lépe a měli šance. Ve 43. minutě se od modré čáry napřáhl Jiří Vašíček a trefil se příklepem nahoru nad ramena Štipčáka – 5:1. V následujícím průběhu třetí třetiny se do dobrých šancí dostal havířovský Haas a hostující Kopic. V 51. minutě napřáhl Kopic a jeho dobře mířenou střelu vytáhl Štipčák semaforem! V 54. minutě se hosté prosadili podruhé a naposledy. Kopic předvedl skvělou kombinaci s Dominikem Duškem, který uklidil puk do branky – 5:2.

Poslední minuty třetí třetiny už Havířov kontrolovat utkání, které dovedl do vítězného konce. Další utkání hraje AZet na ledě Havlíčkova Brodu v pondělí 13. 3. 2023.

Jiří Raszka (AZ Havířov): Dnes jsme spokojeni, protože jsme předvedli výkon, na který jsme se chystali. Kluci prodali přípravu, kterou jsme měli. Dobře jsme bránili střední pásmo. Jsem rád, že jsme dnes byli silní na brankovišti, dali jsme 3 – 4 branky z předbrankového prostoru, a to dalo ráz tomu zápasu. Samozřejmě pořád zbývalo hodně času a kluky jsme nabádali, abychom se nenechali vyprovokovat. Předvedli jsme několik faulů a nabídli tak soupeři zbytečné přesilovky. Na druhou stranu jsme rád, že jsme až na tu jednu všechny ubránili. Samozřejmě nějaké chyby tam byly, podíváme se na to. Důležité domácí vítězství a připravíme se na další zápas, který nebude jednoduchý. Domácí hrají dobře doma, ale věřím, že to zvládneme.

Aleš Kraučuk (BK Havlíčkův Brod): Zápas se rozhodl v prvních dvou třetinách. Prvních deset minut jsme dobře bránili, domácí jsme nepustili do nějakých šancí. Pak jsme ale udělali jednu chybu v obranném pásmu a domácí se dostali do vedení 1:0., pak zvýšili na 2:0. Pak už to s nimi tady bylo těžké. Soupeř dobře bránil střední pásmo, a i když naše hra nebyla tak špatná, jak vypovídá výsledek 5:0, tak my jsme šance neproměňovali a domácí ano. Ve třetí třetině domácí možná trochu polevili, ale my jsme zlepšili hru, dali jsme dva góly, ale mohli jsme dát ještě další dva. Něco nám to ukázalo do dalších zápasů, že musíme začít hrát od první minuty, hrát 60 minut to, co po hráčích chceme.