Favorit padl! Havířov v nádherném utkání porazil Slavii 5:3!

David Motloch | 14.11.2015

H A V Í Ř O V - AZ se na velké favority připravit umí. Loni to odneslo nedávno extraligové Kladno, letos stejný osud na domácí půdě Havířova potkal pražské Slávisty. Svěřenci trenéra Mikeše se po koncentrovaném výkonu radovali z vítězství 5:3, přičemž po většinu zápasu diktovali tempo hry. Před nejvyšší návštěvností AZetu v letošní sezóně (3 087 diváků) se dvakrát prosadil Vojtěch Tomi, po jedné brance si připsal Jiří Krisl, Marek Kalus a Michal Sztefek. Další utkání sehraje AZ v pondělí 16.11. v Kadani.

WSM liga - 22.kolo so 14.11.17:00
AZ Havířov - HC Slavia Praha
5:3
(2:1, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 3. Kalus (Gřeš, Maliník), 11. Krisl (Sztefek, Korím), 37. Tomi (Lenďák), 50. Tomi (Matoušek), 60. Sztefek (Štumpf) – 14. Šafránek (Jiránek, Knot), 54. Mikulík, 57. Bahenský (Mikulík, Hruška). Rozhodčí: Kopeček – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 087. Střely na branku: 31:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3.
AZ Havířov: Matoušek – Bahounek, Krisl, Mazanec, Lenďák, Korím, Graca, Chroboček – Štumpf, Pechanec, Sztefek – Kanko, Meidl, Okál – Maliník, Kalus, Tomi – Gřeš, Hudeček, Matějek
HC Slavia Praha: Král – Kolařík, Růžička, Hraško, Pavlin, Andrlík, Knot, Drahorád – Kubica, Jurík, Čermák – Bahenský, Mikulík, Hruška – Jiránek, Šafránek, Micka – Robinson, Nestrašil, Markovič
Ve 22. kole WSM Ligy čekal na Havířov soupeř velmi zvučného jména. AZ Havířov vyzval Slavii Praha s Tomášem Jiránkem v sestavě, který ještě v loňské sezoně v Havířově působil. V samotném úvodu utkání se držela minuta ticha za památku obětí neštěstí ve Francii.

Havířov ohrozil Krále v brance Slávie ve 2. minutě, ale brankář sešívaných puk vytěsnil nad branku. Domácím se ale podařilo zápas velmi dobře odstartovat a vysoká návštěva si mohla poprvé zakřičet gól už na začátku třetí minuty. Domácí se dostali do rychlého přečíslení 2 na 1 a zakončili tuto akci parádně. Tomáš Gřeš mohl střílet, ale ještě vyšperkoval situaci pro Marka Kaluse, který zakončil do poloodkryté klece Slávie – 1:0. O 30 sekund později se do totožné situace dostal Hudeček, ale ten si na Krále nepřišel.

V 5. minutě úvodní třetiny hrála Slávie početní výhodu a poprvé výrazně zahrozila. Bahenský střílel z mezikruží, ale proti jeho střele stála efektivní lapačka Matouška. V 7. minutě se do přečíslení dostal podruhé v utkání Kalus, branku nedal, ale Havířov následně hrál přesilovku. V ní musel vytáhnout Král dva brilantní zákroky, aby udržel stav pouze o jedinou branku.

Havířov předváděl v první třetině skvělý hokej a přiklonilo se k němu i štěstí. Z levého kruhu vystřelil Jiří Krisl, puk se odrazil od brusle jednoho ze Slávistů až do branky mezi betony Krále – 2:0. Slávie, ale dokázala necelých 7 minut před koncem třetiny snížit. David Šafránek předvedl svou chytrost a po jednoduché, ale perfektně provedené akci skóroval. Obtočil se s pukem kolem branky rychleji než přesouvající se Matoušek.

Následně si zahrál Havířov přesilovku, ale tu využít nedokázal. V poslední minutě v početní výhodě chtěl zakončovat Mikulík, ale puk mu ve výhodně pozici přeskočil čepel hole.

Druhou třetinu začali hosté přesilovkou. Až v jejím závěru ohrozili Matouška, který puk vytěsnil. Ve 24. minutě nabídl v rychlé akci Pechanec puk Štumpfovi, který rychle vystřelil, Král puk u své levé tyčky udržel. Ve 26. minutě byli hosté velmi blízko srovnání stavu! Pavlina a Markoviče, ale dokázal Matoušek zneškodnit.

Havířov se v utkání prezentoval rychlými brejky a v jednom takovém se ocitl opět Kalus s Tomim. Tomi už musel vystřelit, ale Král mezeru mezi betony utěsnil. Po pasáži, kdy hrál Havířov převážně v oslabení, domácí opět předváděli aktivní hokej. Další brejk předvedl Matějek s Korímem, ale puk se k Matějkovi do zakončení nedostal.

Ve 31. minutě utkání se po nahození Mazance odrazil puk od hokejky obránce Slávie a těsně proletěl kolem tyčky. Ve 37. minutě se zaplněná K&K PNEU Aréna dočkala třetího gólu domácích hokejistů. Havířov se dostal do přečíslení Tomi a Lenďák, Vojtěch Tomi se prosadil střelou mezi betony Krále – 3:1.

AZ pokračoval v ofenzivním pojetí hry i nadále. Okál posunul puk na rozjetého Kanka, jeho střela minula branku jen o několik milimetrů. Následně předvedli krásnou akci i Pechanec se Štumpfem, ale ani po ní se domácí neradovali. Naopak hosté už zvedali v závěru třetiny ruce nad hlavu, ale puk dokázal Matoušek zázračným způsobem udržet před brankovou čarou.

Ve 43. minutě dokázal Matoušek vytěsnit střelu Hrušky, která mířila chytře na zadní tyčku. V úvodu třetí třetiny přidali hosté na tempu a Havířov musel čím dál více pozorně bránit. Domácí se i dále spoléhali na rychlé kontry, ale v jednom z nich byl Tomi příliš rychlý a akci přerušil ofsajd. Po necelých 7 minutách třetí třetiny začal být Havířov opět aktivní a nebezpečný v útočném pásmu. Můžeme vypíchnout například akci Sztefka, který po přihrávce Pechance zakončoval těsně vedle branky.

V 50. minutě jsme byli svědky nádherné akce. Puk posunul Matoušek Vojtěchu Tomimu, který na sebe natáhl dva obránce a protáhl se do šance, puk zavěsil bekhendem pod horní tyčku bezmocného Krále – 4:1. Domácí hala tak začala ještě více bouřit. V 51. minutě hrál Havířov početní výhodu 5 na 3. S tou ale nedokázali naložit dobře a stav tak zůstal stejný.

V 54. minutě se ještě dokázali hosté prosadit a zdramatizovali utkání. Milan Mikulík hledal přihrávkou volného spoluhráče, ale puk se od obránce AZ srazil do branky – 4:2. Slávie Praha po vstřelené brance přidala na tempu a Havířov měl, co dělat, aby se ubránil. A hostům se aktivita také vyplatila. V 57. minutě využil Zdeněk Bahenský zmatků v brankovišti Havířova a procpal puk za záda Matouška – 4:3.

O minutu později se opět před brankou Matouška děly věci, ale tentokráte hru přerušil hvizd rozhodčího. Slávie hrála poslední minutu bez brankáře a Havířov zatlačila v pásmu. Jeden odraz a zápas mohl jít do prodloužení, ale po nahrávce Štumpfa dopravil puk do volné branky Michal Sztefek a zapečetil tak výhru Havířova v poměru 5:3.

Martin Janeček (AZ Havířov): My jsme chtěli navázat na úspěšné výsledky z minulých kol a to se nám povedlo. Dnešní výkon byl týmový, když zaváhá jeden okamžitě jej nahradí druhý, když zaváhá druhý, tak je tam ještě brankář a přesně tak by to mělo vypadat a pokud tak budeme hrát dál, tak ty body budeme sbírat. Co se týče atmosféry, tak dnes byli fanoušci naším šestým hráčem a moc nám pomohli.

Milan Razým (HC Slavia Praha): V poslední době nehrajeme moc dobře a potvrdilo se to ve vstupu do utkání, kdy jsme Havířov pustili do dvoubrankového náskoku a také několika přečíslení dva na jednoho. Dali jsme sice kontaktní gól, ale soupeř nám opět odskočil na 3:1 a následně i 4:1 a zdálo se, že je po zápase. Podařilo se nám zmobilizovat síly a vstřelit dvě slepené branky, které nás vrátily do zápasu, ale v závěrečném tlaku již vyrovnání nepřišlo.