Havířov i přes velký tlak v závěru utkání Nový Jičín neporazil

Josef Nudera | 02.11.2022

Utkání mezi AZ Havířov a HK Novým Jičínem začali lépe hosté, kteří si vybojovali po první třetině dvoubrankový náskok. Do druhé třetiny vstoupil AZet nabuzený a tlačil na soupeře. Odměnou byla branka na 1:2 z hole Jiřího Zdeňka. Ďáblové, ale dokázali ještě do konce třetiny získat znovu dvoubrankové vedení. Třetí třetina toho nabídla mnoho. Ve 49. minutě nejprve snížila čerstvá posila Havířova Šimon Kratochvil, o minutu později srovnal ve vlastním oslabení Daniel Spratek. Utkání se nakonec zlomilo v 54. minutě, kdy hosté využili dvojnásobnou přesilovku. I když měl Havířov následující minuty velký tlak, tak se mu nepodařilo ani v šesti bez brankáře hostujícího gólmana Šimonů prostřelit. Naopak do prázdné branky pak Nový Jičín pečetil zisk tří bodů. Další utkání hraje AZet na ledě Vyškova tuto sobotu.

2. liga - 12.kolo st 2.11.17:00
AZ Havířov - HC Nový Jičín
3:5
(0:2, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 24. Zdeněk, 49. Kratochvil (Zdeněk, Apolenář), 50. Spratek (Mrva) – 6. Sluštík (Holaň), 7. Franek, 38. Gebauer (Hruška), 54. Lehečka (Gebauer, Hruška), 60. Štefka (Flok, Sluštík). Rozhodčí: Kapitanov – Gančarčík, Bartoň. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 584. Střely na branku: 35:32 (6:15, 17:8, 12:9). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:5.

AZ Havířov: Štipčák – Kunc, Kuboš – Dudáš (C), Havlík – Ševěček, Mrowiec – Homola – Apolenář, Ćmiel, Antoníček – Kofroň, Zdeněk (A), Kratochvil – Mrva (A), Spratek, Pawliczek – Tvrdý, Urbančík, Pastor
HC Nový Jičín: Šimonů – Váňa, Hruška, Foltýn, Tomeček, Adámek, Kožený, Holaň – Handl, Lehečka, Maliník, Pecha, Gebauer, Hilšer, Sluštík, Flok, Štefka, Konečný, Květoň, Franek

Utkání mezi Havířovem a Novým Jičínem začalo opatrně. Viděli jsme sice několik šancí na obou stranách, ale žádná z nich nebyla pro brankáře nebezpečná. V 6. minutě se do vedení dostal Nový Jičín. Od modré čáry vystřelil Jan Sluštík, a vzhledem k tomu, že Štipčák nic neviděl, prošel puk mezi betony až do branky – 0:1.

Na další branku nemuseli diváci čekat dlouho, ale bohužel pro domácí, opět do jejich branky. Po nastřelení u modré čáry se k odraženému puku dostal Tomáš Franek, který všem ujel a zavěsil nad rameno Štipčáka – 0:2. Hosté nabuzení těmito brankami byli o něco nebezpečnější, než Havířov, ale nic výrazného se nedělo. Viděli jsme spíše nepřesnosti.

V 17. minutě se hostující Konečný dostal do zakončení z mezikruží, ale Štipčák jeho střelu pokryl. Na druhé straně o chvíli později po střele Kofroně doráželo několik hráčů Havířova, ale puk za záda Šimonů nedostali. Na konci 17. minuty se měl před sebou úplně prázdnou branku hostující Štefka, ale puk šel těsně mimo pravou tyčku. Po hvizdu na konci první třetiny jsme ještě viděli větší potyčku u mantinelu.

Druhá třetina byla herně a šancemi mnohem zajímavější. Havířov do třetiny vstoupil velmi dobře, tlačil na soupeře a byl aktivnější. A právem se dočkal snížení. Jiří Zdeněk dokázal ve 24. minutě dorazit puk na zadní tyčce – 1:2. Havířov i nadále pokračoval ve větší aktivitě, která ale nevedla k další brance. Ve 34. minutě se do šancí dostal postupně Kratochvil, Tvrdý i Dudáš, ale Šimonů všechny situace ustál.

Ve 38. minutě vytvořil Havířov chybu za vlastní brankou, kterou dokázali hostů využít. Robin Gebauer si vyjel s pukem před branku a zakončil do volného prostoru – 1:3.

Na konci 38. minuty ujel v oslabení Mrva, ale jeho zakončení dokázal Šimonů vykrýt. A na druhé straně se o necelou minutu později vytáhl fantastickým zákrokem proti střele Maliníka Štipčák. Po dvou třetinách si tak hosté odnášeli vedení o dvě branky.

Třetí třetina toho nabídla hodně. Nejprve se podařilo ve 49. minutě propálit Šimonu Kratochvilovi Šimonů a snížit – 2:3. V 50. minutě hrál Havířov oslabení, ale ani to nevadilo. Do úniku dva na jednoho se dostali Jakub Mrva a Daniel Spratek, a druhý jmenovaný dokázal doklepnout puk za Šimonů a srovnat – 3:3.

V 53. minutě se děli na ledě důležité věci. Po šarvátce u branky Havířova byl potrestán pouze Havířov a hosté tak získali velkou výhodou přesilovky 5 na 3. A v 54. minutě dokázal Jakub Lehečka puk dorazit u levé tyčky za záda Štipčáka – 3:4. Havířov pak hosty několikrát zatlačil, ale nedokázal se prosadit v koncovce. Například 33 sekund před koncem se puk zastavil někde u brankové čáry, a to po několika dorážkách. V poslední minutě pak pečetil výhru Nového Jičína v Havířově David Štefka – 3:5.

Jiří Raszka (trenér AZ Havířov): Měli jsme špatný vstup do utkání. Neměli jsme energii a pohyb. Nenavázali jsme na utkání s Hodonínem a s Opavou. Udělali jsme spoustu individuálních chyb, ztráceli jsme kotouče u modré čáry. Soupeři jsme v podstatě nahráli na druhou a třetí branku. Ve druhé třetině se to zlepšilo, vrátili jsme se ke hře, kterou chceme praktikovat a hrát. Byli jsme aktivnější v útočném pásmu, vytvářeli jsme na soupeře tlak a z toho plynuly šance. Bohužel jsme si nepomohli přesilovkami, ty nám vůbec nešly. Dotáhli jsme na 3:3, tým byl v euforii. Bohužel závěr utkání ovlivnila dvě oslabení, o kterých se nebudu vyjadřovat. A na to se nebudu vymlouvat. Rozhodl náš špatný začátek.

Kamil Gebauer (trenér HK Nový Jičín): Byli jsme šťastnější. Měli jsme dobrý začátek, bohužel nám nevyšla druhá třetina. Řekli jsme si, že zjednodušíme hru, hlavně ve vlastním pásmu, ale Havířov začal dobře napadat a tlačit do nás. Dostali jsme se pod obrovský tlak, ale Danek nás držel. Podařilo se nám dát gól a do třetí třetiny jsme šli s vedení o dva góly. Ve třetí třetině jsme dělali zbytečné chyby, pouštěli jsme soupeře do brejků a přesilovky máme špatné. Opět jsme v ní dostali gól, to se nám nesmí stávat. Nevím, co se tam stalo, ale soupeř šel do tří a my jsme hráli přesilovku 5 na 3. Vzali jsme si oddechový čas a řekli, co budeme hrát, a to nám vyšlo. V závěru nás dostal Havířov pod obrovský tlak, ale Danek byl v bráně neskutečný a kluci předvedli obětavost. Srdcem jsme vybojovali tři body.