Havířov veze z Nového Jičína výhru 4:3 po nájezdech

Josef Nudera | 30.08.2022

V rámci čtvrtého přípravného utkání odjel Havířov na led Nového Jičína. Do havířovského brankoviště se poprvé postavil Martin Šindelka. Havířov sice po první třetině prohrával 0:1, ale zápas dokázal brankami Matouše Ćmiela a Adama Kofroně otočit na svou stranu. Vedení 2:1 vydrželo Havířovu do 36. minuty, ve které domácí Ďáblové srovnali. AZet i tak odcházel do kabiny po druhé třetině ve vedení, jelikož se dokázal 27 sekund před druhou sirénou prosadit druhou brankou v utkání Adam Kofroň. Vzhledem k tomu, že Nový Jičín dokázal ve třetí třetině vyrovnat, dospěl první letošní vzájemný zápas až do nájezdů. V nich se dokázal Havířov třikrát prosadit. Vítěznou branku si na své konto připsal Jakub Mrva, který vystřelil AZetu vítězství. Další utkání odehraje Havířov na domácím ledě v úterý 6. 9. 2022 od 18 hodin, kdy vyzve Zagłębie Sosnowiec.

Přípravné zápasy - 4.kolo út 30.8.18:00
HC Nový Jičín - AZ Havířov
3:4sn
(1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Handl (Maliník), 35. Pecha (Maliník), 51. Lehečka (Kožený) – 22. Čmiel (Dudáš), 24. Kofroň (Havlík), 40. Kofroň, rozh. náj. Mrva. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 42:44. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.

HC Nový Jičín: Galuška (od 31. Švančara) – Holáň, Hruška, Tomeček, Hladiš, Váňa, Foltýn, Kožený – Sluštík, Štefka, Pecha, Lehečka (C), Bednář, Hilšer, Gebauer, Flok, Konečný, Handl, Maliník.
AZ Havířov: Šindelka - Homola, Kunc - Dudáš, Havlík - Ščurek, Mrowiec (A) - Bílek - Mrva (C), Spratek (A), Apolenář - Kofroň, Ćmiel, Tvrdý - Pawliczek, Stuchlík, Krupa - Pastor.

Ďáblové šli již po 34 sekundách hry do oslabení. AZ si největší šanci vytvořil až v závěru přesilové hry, kdy se dostal k několika dorážkám, ale Galuška kotouč za svá záda nepropustil. V páté minutě dostali možnost přesilové hry také Ďáblové, když Mrva zatáhl za záchrannou brzdu. Početní převahu však nevyužili a stále panoval bezbrankový stav.

V 9. minutě se blýskl individuální akcí Handl, který se dostal přes hostující obránce až před Šindelku, který mu skórovat nedovolil. O tři minuty později nastala první ze šarvátek, po které šel Havířov do oslabení. Ďáblové využili početní převahu již za 16 sekund. Na brankovišti se ke kotouči dostal Dan Handl a střelou pod víko dostal Nový Jičín do vedení.

AZ měl šanci brzy srovnat, ale ležící Galuška udržel puk před brankovou čárou. V závěru první části byl vyloučen další hráč z havířovských řad. V přesilové hře pálil nebezpečně Konečný a Šindelka jen těsně vyrazil jeho pokus svým ramenem. Další branka v první třetině nepadla a Ďáblové si do šaten odnesli vedeni 1:0.

Havířov vstoupil do druhé třetiny velmi aktivně a brzy se dočkal srovnání. Dudáš přenesl hru na levou stranu kluziště, kde byl osamocený Matouš Čmiel, jenž střelou mezi betony srovnal na 1:1. Ďáblové si mohli vzít vedení ihned zpátky na svou stranu, ale Flok v samostatném úniku na Šindelku nevyzrál. Ve 24. minutě se na brankovišti objevil nikým nehlídaný Adam Kofroň, jenž neměl problém poslat puk do odkryté brány.

V polovině utkání Ďáblové vystřídali muže v maskách. Od 31. minuty hájil novojičínskou svatyni Patrik Švančara. Ve 35. minutě bylo srovnáno. Maliník našel volného Dana Pechu, který pohotově vystřelil a Šindelka se proti jeho střele nestihl přesunout. Ďáblové byli po vstřelené brance aktivní a tvořili si šance, ale z branky se radovali hosté. Do sirény zbývalo 28 sekund, když Adam Kofroň prošel přes bránícího hráče a prosadil se střelou nad lapačku. Svým druhým gólem v utkání vrátil Havířovu vedení, se kterým vstupoval do třetí třetiny.

Na začátku poslední periody se udála druhá šarvátka, po které led opustili Sluštík se Spratkem. AZ měl možnost svůj náskok navýšit v přesilové hře, ale žádnou větší příležitost si nevytvořil. V 50. minutě nebyl od srovnávací branky daleko Bednář, který se dokázal natlačit před Šindelku a kotouč proletěl těsně vedl levé tyče.

O chvíli později se již Ďáblové radovali ze třetí branky. Kožený poslal kotouč do mezikruží, kde čekal připravený Jakub Lehečka, jenž střelou do horního levého rohu srovnal na 3:3. V šanci se poté vyskytli Holáň s Flokem, ale Šindelku se jim překonat nepodařilo. V závěru utkání přerušil přesilovou hru AZetu faul Apolenáře. Ani Ďáblové však svou početní převahu nevyužili a šlo se na nájezdy.

Ďáblové proměnili své první dva nájezdy, na které se rozjeli Hruška s Lehečkou. Od té doby se prosazovali pouze hosté. Postupně se trefili Kofroň, Čmiel a Jakub Mrva, jenž je autorem rozhodujícího nájezdu. Sérii samostatných nájezdů se snažil prodloužit Konečný, ale jeho střela skončila na tyči a puk se poté zastavil na brankové čáře. Ďáblové tak s Havířovem prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Autor reportáže a ohlasu trenéra domácích: Bořek Kopecký (HK Nový Jičín)

Kamil Gebauer (HK Nový Jičín): Dneska už hra měla parametry a líbila se mi. Bohužel jsme neproměnili spoustu šancí, což mě mrzí. Proti Havířovu to byl asi nejtěžší zápas, který jsme zatím hráli, ale zvládli jsme to celkem slušně. Objevily se i bitky, které by se v přátelácích vyskytovat neměly. Nevím co si kluci na ledě řekli, ale stalo se. Stále zkoušíme nové formace, protože se může stát, že někdo bude chybět a na to musíme být do budoucna připravení. Samotné lajny se již pomalu rýsují. Dneska odjeli samostatné nájezdy zkušenější hráči, ale na vymýšlení konkrétních jmen, které se jich chopí v mistrovských zápasech, je ještě brzy.

Jiří Raszka (AZ Havířov): Do zápasu jsme dnes nevstoupili dobře a první třetina nebyla odehraná podle našich představ. Na náš vkus tam bylo moc vyloučení, se kterými se trápíme celou přípravu. Navíc jsme inkasovali gól v oslabení. Nebyli jsme spokojeni s hrou v našem obranném pásmu. Bohužel jsme neměli tempo, nebruslili jsme dobře a přizpůsobili jsme se soupeři. Do druhé třetiny jsme vstoupili mnohem lépe. V útočné fázi se to blížilo stylu hokeje, který chceme produkovat. Díky tomu, že jsme dobře napadali, měl soupeř problémy s rozehrávkou. Výsledek jsme otočili po dvou podobných akcích. Rychle jsme otočili hru a nenechali soupeře vyjet z pásma. Podařilo se nám z této situace dát soupeři dvě branky, čehož si ceníme. Bohužel jsme nedokázali vedení udržet. Třetí třetina byla vyrovnaná. Udělali jsme v ní jednu chybu, kdy jsme si špatně rozebrali hráče z druhé vlny a soupeř nás za to potrestal. I tak jsme rádi za vítězství. Nájezdy jsou loterie, ale my jsme v nich dali pěkné góly, což je kredit pro nás. Stále je na čem pracovat a v dalších zápasech musíme být lepší.