Havířov vyhrál nad Porubou a posunul se do čela tabulky

David Motloch | 15.10.2011

Velice atraktivní utkání dnes čekalo na diváky, kterých nakonec na havířovský stadion přišlo 2 674. Domácí šli za vítězstvím už od prvních vteřin. Přesně 11 sekund stačilo Marunovi, aby poslal AZet do vedení. Poruba byla ale nadále nebezpečným soupeřem a s prezentovanou hrou ukázala, že její kvality a ambice jsou podstatně výše, než na spodní část tabulky. Zápas nakonec Havířov definitivně zlomil až ve třetí třetině, kde přidal další tři branky a posunul se tak do čela tabulky. V zápase nastoupil i Pavel Zdráhal, dlouholetá opora havířovského týmu, která dnes stála na straně Poruby. Havířovští fanoušci na bývalého hráče nezapoměli a kromě skandování jeho jména pro něj připravili i velký transparent.

2. liga východ - 11.kolo so 15.10.17:00
AZ Havířov - HC RT TORAX Poruba
5:3
(1:0, 1:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 1. Maruna (L.Zientek), 35. Kraft (Klimša, Najdek), 41. Najdek (Maruna, Klimša), 50. Sztefek (Stránský, Potočný), 60. Prokop (Maruna) - 44. Matějný (Krayzel, Zdráhal), 52. Khayretdinov (Krayzel), 57. Chaloupka (Galgonek, Mintěl). Rozhodčí: Jeřábek - Hrubec, Řezáč. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2 674. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 4:3, 5:3.
AZ Havířov: Vrba (Daneček) - Prokop "A", Rimmel, Krisl "C", Machálek, Balčík, Vydra, M.Zientek, L.Zientek - Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný "A", Stránský, J.Daneček, Říčka, Pavlas, Brezani, Kraft, Kopún
HC RT TORAX Poruba: Gleich (Rudl) - Wolf "C", Vnenk, Mládenka, Šindelář, Piskura, Mintěl, Khayretdinov - Matějný, Zdráhal, Zuber, Kalina, Badžo "A", Chaloupka, Pavlačka, Galgonek, Kotásek, Vajda, Krayzel, Bartošek

Havířov vkročil do utkání jako uragán. Už po jedenácti vteřinách se Jan Maruna radoval z gólu, když kličkou oklamal překvapeného Gleicha. Porubští ale mohli na inkasovaný gól rychle odpovědět. Při přesilovce domácí špatně rozehráli, čehož využil Krayzel, pálil však pouze do Vrby. V 6. minutě zase udělal průvan v hostujícíc obraně Pavlas, ale jeho střela za zády Gleicha neskončila.

O chvíli později se mohli s trochou štěstí radovat tři útočníci Havířova, jenže jejich přečíslení ukončil ofsajd. Na druhé straně zase nebezpečně tečoval rus Khayretdinov. Hosté pomalu začali přebírat iniciativu zápasu. Dopomoct jim k tomu mohla přesilová hra, kterou RT Torax sehrál nadmíru dobře, jenže branku vsítit nedokázal.

Ve 14. minutě se naopak musel mít napozoru Gleich, když na poslední chvíli vytěsnil ramenem pokus Brezaniho mimo brankovou konstrukci. Hosté dopláceli na slabou koncovku. Matějný si vypracoval prvotřídní příležitost, ale ani vstříc gólmanovi nedokázal skórovat, a to ani z následné dorážky.

První třetinu uzavřely dvě velké šance domácích. Nejprve si Marunovu střela sám ztečoval do branky jeden z porubských beků a chvíli později se v dobrém světle ukázal Říčka. Ve 22. minutě ve slibné pozici Daneček netrefil branku hostů. Ve 29. minutě se Gleich měl co ohánět po nepříjemné teči, po které puk skončil jen těsně vedle branky.

Havířov celkově dobrý vstup do druhé třetiny potvrdil i dalšími vypracovanými šancemi. Například Stránský nebo Kraft mohli slavit úspěch, kdyby měli trochu více štěstí. Nakonec se však domácí přece jen prosadili. V 35. minutě jel AZ 2 na 1 a po střele Najdeka Daniel Kraft nekompromisně dorazil puk až do branky.

Výborné starty do třetin potvrdili domácí i ve třetí periodě. Klimša vytvořil prostor pro Najdeka, který pálil takřka do poloprázdné branky. Hosté nevypadali, že by mohli zápas zdramatizovat. Ale rychle vstíněná branka je opět postavila na nohy. Po krásné akci dostal nahrávku zpoza branky Matějka a trefit branku z takové pozice pro něj byla hračka.

Havířovu ale pomohla ukázkově sehraná přesilovka. Po sérii přihrávek, kdy si puk vyměnili snad všichni přítomní hráči na ledě, se kotouč dostal ke Sztefkovi, který tak v 50. minutě mohl slavit gól. Ale ani tato branka nepoložila Porubu psychicky dolů.

I hosté totiž ukázali, že přesilovky hrát umí. Ruský hokejista Khayretdinov propálil od modré vše, co mu stálo v cestě. Tlak RT Toraxu stoupal, s ním ale také počet brejků. Blízko ke gólu měl Potočný, Sztefek nebo Prokop.

Nakonec se však v 57. minutě dotáhla Poruba na rozdíl jediné branky, když se prosadil Chaloupka. Poruba to nakonec zkusila v šesti lidech a tento tah se jí stal osudným jelikož skóroval Prokop, čímž nedinitivně strvrdil výhru AZetu a poslal jej tak do čela tabulky východní skupiny druhé ligy.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Věděli jsme, že nás nečeká lehký zápas, protože po trenérských změnách v týmu soupeře se čekalo, že to mužstvo dostane nový impuls. Za stavu 3:0 hosté vsadili vše na útok, a i když jsme jim ke dvěma brankám hodně pomohli, nakonec jsme zápas dovedli do úspěšného konce. Z laxnosti hráčů, která vedla k inkasování branky při vlastní přesilovce, ještě vyvodím důsledky.

Pavel Leksovský (HC RT Torax Poruba): Věděli jsme, že zajíždíme na led týmu, který hraje špičku tabulky 2. Ligy, má v kádru kvalitní hráče a trenéry, a že nás nečeká nic lehkého. Navíc jsme po trenérské změně měli jen dva tréninky, na kterých jsme se snažili zapracovat na změnách ve stylu hry týmu. Myslím, že se dnes potvrdilo, že ta nastolená cesta bude správná. V zápase jsme sice museli neustále dotahovat, ale nakonec jsme měli i šanci na vyrovnání. Štěstí se ale nakonec přiklonilo k lepšímu týmu. My jsme zápas ztratili tím, že jsme soupeři sami darovali čtyři branky a to často po chybách zkušených hráčů.