Parádní bitvu s Kladnem rozhodl Havířov v nájezdech

Josef Nudera | 23.09.2015

6. kolo WSM Ligy nabídlo na havířovském ledě souboj domácího AZ Havířov s celkem Rytíři Kladno. Utkání slibovalo zajímavou podívanou, což se také potvrdilo. Havířov potřeboval po prohraných zápasech vybojovat body a zápas odehrál se skvělým nasazením a bojovností. AZ se dostal do vedení v přesilovce zásluhou povedené teče Petra Kanka v 1. třetině, ale na další branku si museli diváci počkat až do 3. třetiny. Tam se podařilo Kladnu v 55. minutě využít dvojnásobnou přesilovku. Utkání rozhodly až nájezdy, ve kterých byl jediným úspěšným střelcem Jan Maruna. V brance AZetu si připsal první výhru po povedeném výkonu i Šimon Hrubec. Další zápas odehraje Havířov v sobotu na ledě Benátek nad Jizerou.

WSM liga - 6.kolo st 23.9.18:00
AZ Havířov - Rytíř Kladno
2:1sn
(1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Kanko (Maruna, Mazanec), rozh. náj. Maruna – 55. Rudovský (Bílek, Nash). Rozhodčí: Dědek – Polák, Rampír. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1. 921. Střely na branku: 38:42. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
AZ Havířov: Hrubec – Ostrčil, Mazanec, Bahounek, Krisl, Lenďák, Korím – Kanko, Staněk, Maruna – Štumpf, Pechnec, Sztefek – Kotala, Maliník, Bednář – Kalus, Sedláček, Bárta – Matějek
Rytíř Kladno: Cikánek (nájezdy Mensator) – Nash, Repe, Růžička, Zajíc, Kehar, Guttwald – Rudovský, Skuhravý, Horna – Kindl, Stach, Bílek – Dvořáček, Machač, Dalecký – Redlich, Lukáč, Čurda

Vstup do utkání proti favoritovi měl domácí tým jako z říše snů. Na začátku čtvrté minuty šel na trestnou kladenský Redlih, ale pobyl na ní jen 10 vteřin. Pak napřáhl na modré Maruna, a po přesné teči Petra Kanka proklouzl puk Cikánkovi pod betony za brankovou čáru – 1:0. Pak sice AZ nevyužil další přesilovku, ale byl i nadále aktivní. Pramenily z toho i střelecké příležitosti Kotaly a Krisla. A protože i hosté se snažili vyrovnat, byl k vidění rychlý, důrazný a pohledný hokej.

K vyrovnání měli hosté blízko ve třech šancích od 8. minuty. Dvořáčka, Zajíce i Skuhravého však vychytal pozorný Hrubec. Pak byl zase nebezpečnější AZ. Zejména v přesilovce v 16. minutě, kdy se dostal ke dvěma pokusům Štumpf, ale při Kladenských stálo tentokrát štěstí. Jako poslední v první třetině zahrozili Rytíři, ale i velký závar na svém brankovišti těsně před sirénou Hrubec zvládl.

Ve druhé třetině se hrálo také oboustranně aktivně, ale obrany už měly prim. Od 25. minuty měli hosté možnost přesilovky. Nebezpečná v ní však byla jen šance Bílka, který zůstal chvíli neobsazený před brankou, ale Hrubec odolal. Na druhé straně vypracoval velkou šanci Maliníkovi dobře forčekující Kotala, ale bekhendový pokus havířovského forvarda Cikánek pokryl.

Ve čtvrté desetiminutovce jsme viděli téměř výhradně šance Rytířů. Velký tlak předvedli hosté v čele s obrem Skuhravým ve 33. minutě, ale nakonec puk jen rozvlnil boční stranu síťky branky. Následovala druhá kladenská přesilovka. Domácí se většinou s přehledem bránili, nebezpečná byly snad jen Repeho nahození od modré. Ve 38. minutě už byl Hrubec dvakrát během chvilky překonán, ale hosté se, dvěma nahozeními do chumlu, trefili jen do tyčky! Poslední šanci třetiny připravil Bednář Maliníkovi, ale tomu střela z mezikruží sjela z čepele a nakonec šla mimo.

Ve třetí třetině viděly téměř dvě tisícovky přítomných diváků nejprve obrovskou šanci domácího Štumpfa, který zachytil kladenskou rozehru, ale sám před Cikánkem neuspěl. Pak už ale tlačili, v touze po vyrovnání, hosté. Nejprve ještě Hrubec při šancích Daleckého a Bílka odolal. Jenže v 54. minutě poslal hlavní rozhodčí Děděk domácí přísně během minuty do tří a to hosté využili. Vzali si oddechový čas a svou dvojnásobnou přesilovkovou kombinaci zakončili šťastnou střelouJana Rudovského. Hrubec si na puk sice šáhl, ale ten si i tak našel cestu do branky – 1:1.

Závěr třetí třetiny byl hodně nervózní, ale rozhodující trefu už ani jeden tým nepřidal. V prodloužení byli nebezpečnější domácí. Velkou šanci měl Pechanec a chvíli po něm i Maruna. Cikánek však svůj tým podržel. V poslední minutě byl ještě k vidění drsný zákrok Repeho na domácího Mazance, který ale rozhodčí k překvapení všech nepotrestal.

Ke slovu tak přišly samostatné nájezdy. V nich vychytal domácí brankář Hrubec Kindla, Hornu i Rudovského. Na druhé straně Mensator, který naskočil do branky za Cikánka, vychytal Maliníka, ale pokus Jana Maruny v druhé sérii se mu překulil za záda a AZ tak porazil Kladno 2:1 na samostatné nájezdy.

Martin Janeček (AZ Havířov): Před zápasem jsme toužili po třech bodech, ale v průběhu utkání Kladno ukázal, že je výborné mužstvo. Jsme s dvěma body spokojeni, protože jsou vydřené. Hlavně jsme učesali hru v obranném pásmu a nepropadali jsme ani ve středním jako v utkání se Šumperkem. Z obou stran se čekalo na chybu a ta by rozhodla o bodech z dnešního utkání.

Jindřich Lidický (Rytíři Kladno): Po průběhu utkání jsme za bod rádi, jelikož jsme vyrovnali až v závěru. Domácí po úvodní brance velmi dobře bránili, a když jsme se do útočného pásma dostali, šance pochytal gólman. Z našeho pohledu bod dobrý a nájezdy jsou už loterie, ve kterých dali domácí šťastnou branku a my nikoliv.