V polské Osvětimi prohrál AZ 2:1

Vít Káňa | 13.08.2020

H A V Í Ř O V - Třetí přípravné utkání zavedlo hokejisty z nejmladšího města republiky do polské Osvětimi, kde se střetli s místní TH Unia Oswiecim. Pro polského soupeře to bylo první přípravné utkání po dlouhé koronavirové pauze, ale tým tak rozhodně nepůsobil. V první třetině se domácí prosadili dvakrát v přesilovkách, a to díky Heleniusovi a Da Costovi. Druhá perioda sice branku nepřinesla, ale v Osvětimi byl vidět kvalitní hokej. Padlo hodně trestů a bohužel pro fanouška AZetu na trestnou lavici chodili většinou borci v modrobílém. V závěrečné dvacetiminutovce domácí kontrolovali stav, i když čtyři minuty před koncem snížil Lukáš Bednář, tak se z vítězství radovali domácí. Oba dnešní soupeři se znovu utkají v odvetě, která se odehraje v havířovské GASCONTROL Aréně 25. srpna.

Přípravné zápasy - 3.kolo čt 13.8.18:00
Unia Oswiecim - AZ Heimstaden Havířov
2:1
(2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Da Costa, 20. Helenius (Noworyta) – 57. Bednář. Rozhodčí: Baca, Pomorzewski - Noworyta, Hilinski. Vyloučení: 9:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Unia Oswiecim: Saunders - Zatko, Pretnar, Raitanen, Noworyta, Wanacki, Luza, Noworyta, Dudkiewicz - Da Costa, Kalan, Koblar, Helenius, Trandin, Przygodski, Orehkin, Sherbalov, Kowalowka, Piotrowicz, Krzmieň, Malicki.
AZ Heimstaden Havířov: Stezka - Bořuta, Mrowiec, Rašner, Rutar, Bořuta, Ševěček, Chroboček, Kočí - Doktor, Seman, Procházka - Sklenář, Bednář, Adamský - Mrva, Maruna, Dvořák - Cihlář, Suchý, Rousek.

První vážnější šanci zápasu jsme zaznamenali ve třetí minutě, kdy branku kanadského gólmana Saunderse počastoval svou střelou Martin Adamský. Osvětim poprvé vystřelila na Stezku v páté minutě, Fin Rauntanem ale recept na havířovského brankáře nenašel. Pak měli modrobílí dvě dobré příležitosti. Nejprve Jan Dvořák střílel v dobré pozici z pravého kruhu, ale ani on, ani Martin Adamský, který se sám šikovně uvolnil, gól nedal. Pak se ke slovu přihlásili domácí. Finští hráči Unie přes minutu a půl drželi kotouč v třetině AZetu. V 6. minutě měl velkou šanci Filip Seman, na kterého se dívala prázdná polovina brány, ale při střele mu kotouč sjel. V 7. minutě se na trestnou lavici dostal havířovský Jaroslav Mrowiec, jenž obdržell dvě minuty za hrubost. V oslabení hrál Havířov dobře, nepustil Unii do ničeho, sám měl dvě šance zásluhou Adamského. V polovině třetiny se na trestnou lavici poroučel Tomáš Dajčar, který dostal zbytečné dvě minuty za sekání. Unie přidala na tempu, Doktor ještě vyhodil puk, ale v 11. minutě udeřili domácí. Teddy Da Costa dostal na levém kruhu ideální puk a vymetl pravý roh brány.

Hned po obdržené brance šel na trestnou lavici na dvě minuty havířovský Bednář. Po obdržené brance byli domácí lepším týmem, Sherbatov byl ve vyložené šanci, ale ztroskotal na výborném Stezkovi. Bednář nebyl na ledě ani deset vteřin, když se dopustil dalšího faulu. V přesilovce střílel Alexej Trandin od modré, ale Stezka vytáhl ze své torny senzační zákrok. Po oslabení měl AZet tři střely na branku Unie, ale gól z toho nebyl. Dvě minuty před koncem třetiny se řítil do pásma Osvětimi Ondřej Procházka, ale na místo touše trefil polského obránce Noworytu, který spadl na led a AZet šel zase do čtyř. Minutu před koncem se domácí dostali do velkého tlaku Jere Helenius a Noworyta rozebrali Havířov do šroubku. První jmenovaný dal 46 vteřin před koncem první periody do prázdné branky druhý gól Osvětimi a bylo to 2:0 pro domácí.

Druhá třetina začala zvolna, poprvé se o slovo přihlásil ve 22. minutě kapitán AZetu Jan Maruna, který střílel z boku na branku Unie. Domácí se do 24. minuty prezentovali pouze jednou tečovanou střelou. Ve 26. minutě byl ve velké šanci Patrik Noworyta, který hrál velmi dobře, Aleše Stezku donutil k zákroku holí, po kterém se mu uvolnil pravý beton. Na ledě to jiskřilo a vylučovalo se na obou stranách. Autor první branky Da Costa byl ve vyložené šanci sám před Stezkou, ale ten ukázal svou třídu. Ve 28. minutě se do velké šance dostal Ondřej Procházka, na kanadského gólmana Osvětimi, ale recept nenašel. K volnému puku se dostal Jan Maruna, který i když byl faulován, tak stihl dvakrát vystřelit. Tlak AZetu sílil. V desáté minutě třikrát tvrdě vystřelil na branku Antonín Bořuta.

O minutu později Havířov zahrával přesilovou hru, Jakub Waniacki dostal dvě minuty, přesilovku nevyužil a musel se bránit. Sherbatov byl rychlejší než vracející se Ondřej Procházka a ujížděl sám na Stezku, který jej ale skvěle vybruslil. AZet šel poté opět do čtyř, Antonín Bořuta dostal menší trest. Třetí gól visel ve vzduchu, Sherbatov a Wanacki rozebrali obranu Havířova, ale do prázdné brány druhý jmenovaný puk nedopravil. Antonín Bořuta měl po návratu z trestné lavice vyloženou šanci, ale neproměnil. Hodně se vylučovalo a domácí přitvrdili, nejtvrdší byl zákrok na Davida Chrobočka, který se velmi těžko zvedal z ledu.

Tempo na začátku závěrečné dvacetiminutovky trochu opadlo, AZet se připomenul kapitánem Marunou. Ve 44. minutě Unie zahrávala, po faulu Rutara, další dvouminutovou přesilovku. V největší šanci byl Helenius, ale puk skrze Stezkovy betony neprocedil. Havířov se sice tlačil dopředu, ale jeho šance dvakrát zastavilo ofsajd. Ve 47. minutě zahrozili domácí Sherbatovem, který hrál skvělý zápas. Následně AZet hrál skoro půl minutu v ponechané výhodě, až pak šel Jakub Wanacki na dvě minuty na trestnou lavici. Velkou šanci měli v přesilovce Aleš Rašner a Ondřej Procházka. Na druhé straně v oslabení motal havířovskou obranu Alexej Trandin.

Pak AZet domácí uzamkl ve vlastní třetině, ale ani Bořuta nepropálil výborného kanadského gólmana. Unie zápas víceméně kontrolovala a dopředu se dostávala jenom při rychlých kontrech. V 50. minutě se puk dostal k Janu Dvořákovi, ale gólman jeho střelu zlikvidoval. Kapitán Maruna se pak prorval k bráně, i když byl hákován, ale ani z následné dorážky se neprosadil. Unie nechtěla dovolit dát AZetu kontaktní gól. Do střely Dominika Cihláře padali hned dva hráči Osvětimi. Běžela 53. minuta a přišla další dvouminutová nedisciplinovanost hostí. V 55. minutě měl Orichin velkou šanci, ale neprosadil se.

V 56. minutě se v rohu osvětimské obrany rval Martin Adamský, který se dostal ke kotouči, přihrávkou oslovil Lukáše Bednáře a AZet snížil na 2:1. Následně domácí nenechali AZetu puk a přidali na tempu, Sherbatov střílel na Stezku, který přišel o hokejku a následné střele polského beka čelil holýma rukama. Adamský v 58. minutě se usadil za brankou, ale domácí jej zdvojili. Střelec Osvětimi Da Costa šel 100 vteřin před závěrečnou sirénou na dvě minuty na trestnou lavici za hákovaní. Zaťko vyhodil dvakrát puk za Stezku, Havířov se zkoušel dostat k puku, nicméně v samotném závěru dostal Filip Seman 2 minuty za podražení. 30 vteřin před sirénou hrál AZet bez gólmana, ale vyrovnání to nepřineslo.

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Dneska to byl jiný zápas, než ty dva předchozí. Osvětim skončila loni v polské lize druhá a i dneska hrála výborně. Loňský kádr jí zůstal, kromě čtyř hráčů, pohromadě a místo nich přišli opět reprezentanti, takže ta kvalita je veliká. Mají výborného kanadského brankáře, několik Slovinců, Finy… V první třetině jsme trochu doplatili na vyloučení, která byla hodně přísná. Hráli jsme čtyři a domácí se dostali do vedení 2:0. Ale kluci hráli dobře, ta první třetina byla střelecky vyrovnaná, ve druhé jsme měli mírnou převahu. Ale vždy když jsme šli do tlaku, tak nás rozhodčí zase poslal na trestnou. I my jsme měli ve druhé a třetí třetině nějaké přesilovky, ale soupeř výborně aktivně bránil a nedovolil nám skórovat. Ale hráli jsme celých 60 minut, v závěru jsme šli do tlaku a dali z toho branku a mohlo nám tam padnout i vyrovnání.

Takže za mně spokojenost s předvedenou hrou, objevovaly se tam věci, které děláme v tréninku. My jsme vlastně dneska měli jen menší část týmu z loňské sezony, takže budujeme tu souhru z velké části znova.