Junioři deklasovali celek Opavy osmi brankami

David Motloch | 01.02.2013

H A V Í Ř O V - Havířovští junioři proti slabšímu soupeři z Opavy nezaváhali a potvrdili roli favorita. V útočně laděném utkání padalo hodně branek, především ve druhé třetině, kde naši hokejisté rozhodli o své výhře třemi vstřelenými brankami v rozmezí 18 vteřin! K hattricku měl blízko Tomáš Mráz a Daniel Smuž, oběma nakonec pověstná třešnička na dortu chyběla. V brankovišti dnes dostal prostor Erik Gabler a přestože pustil tři branky, podal výborný výkon. V dalším kole se naši junioři utkají v neděli s Hodonínem.

Liga juniorů - 28.kolo pá 1.2.14:00
AZ Havířov - HC Slezan Opava
8:3
(2:0, 4:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 9. Matějek (Křibík), 10. Mráz (Glos), 30. Řehulka (Mihal, Mráz), 34. Mráz (Mihal, Graca), 34. Smuž, 35. Křibík (Matějek), 42. Mihal (Matějek, Szewieczek), 49. Smuž (Přívara) - 39. Štindl (Svoboda, Ježek), 51. Svoboda, 54. Vaněk (Březina, Otipka). Rozhodčí: Libiger - Bartošák, Kopřiva. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 38:35. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1, 8:3.
AZ Havířov: Gabler - Bureš, Dýrr, Glos, Graca, Jaroch, Kostelník, Křibík, Matějek, Mihal, Mráz, Ovčaří, Patrman, Přívara, Řehulka, Smuž, Szewieczek, Weisser
HC Slezan Opava: Drnda (od 35. Kober) - Bendík, Soukal, Volf, Trčka, Vaněk, Hon, Ježek, Březina, Cios, Svoboda, Vrabel, Chvěja, Otipka, Juran, Štindl

První polovina úvodní dvacetiminutovky byla ve znamení velkého tlaku domácích. Tomuto faktu napomohlo vyloučení Trčky, který si už po dvou odehraných minutách musel jít sednout na trestnou lavici. Havířov ovšem přesilovku využít nedokázal, přesto se do slibných šancí dostal Přívara s Matějkem. Z přesilovkového tlaku těžil rovněž Mihal, Drnda byl však na začátku zápasu neprůstřelný. V 8. minutě mohli jít domácí do vedení, když Patrman našel přihrávkou z mezikruží zcela osamoceného Mráze, ten však svou příležitost promrhal a puk zamířil pouze do hrudi Drndy. Hned z protiútoku zahrozili hosté. Agilní Svoboda se po obkroužení branky snažil puk zasunout do branky, na druhé straně branky však již čekal připravený Gabler.

V 9. minutě už šli havířovští hráči do vedení. Zasloužil se o to Tomáš Matějek, který dokázal zužitkovat přesnou přihrávku od Jana Křibíka, jeho střela švihem mířila přesně. Po buly se hru snažil oživit Otipka, ale neuspěl, podobně dopadl na druhé straně Kostelník. Přesně v polovině první třetiny zvyšoval na 2:0 Tomáš Mráz, který se nejlépe zorientoval ve zmatku před brankou Opavy a puk zavěsil do levého horního rohu branky. Poté Slezan zabral. Byl to opět Svoboda, který rozvířil opavské vody po nádherné kličce do bekhendu, Gablerův beton byl však proti. V 16. minutě potvrdil zlepšený pohyb hostů Cios, který se po získání puku dostal až před Gablera, brankář Azetu však opět vytáhl famózní zákrok.

Ve druhé třetině opavští navázali na dobrý herní projev ze závěru první třetiny. Výsledkem byly šance Březiny a Otipky. Prvně jmenovaný však nestihl včas dorážet, druhý zase neuspěl při samostatném úniku. Ve 25. minutě zahrozil také Štindl, jenž dostal přihrávku od Svobody, puk však nezpracoval. Ten samý hráč se ozval i o minutu později při přesilovce hostů, opět však narazil na famózního Gablera. Poté se karty obrátili a lepší byli domácí hráči. Mráz nejprve nastřelil tyč Drndovi branky, poté ho napodobil také Jan Křibík. Smůla se na hokejky Havířova nelepila dlouho, už ve 30. minutě šli domácí do vedení 3:0. Josef Řehulka zužitkoval přesný pas Mihala a z prostoru brankoviště překonal Drndu. Rychlý kontr následoval o minutu později, kdy Opava ujela do přečíslení 3 na 1, střílející Ježek ale skóre zápasu nezměnil.

Pak se ovšem začaly dít věci. V rozmezí 18 vteřin padly tři branky! Opavští nestačili zírat, co se na ledě stalo. Vše odstartovala branka Tomáše Mráze, pro něhož se jednalo už o druhou trefu v utkání. V tentýž minutě, tedy v 34., se prosadil také Daniel Smuž. Zkázu hostů dokonal o sedm vteřin později Jan Křibík střelou švihem z mezikruží. Do branky se postavil místo Jana Drndy Vítězslav Kober a brankový stroj domácích se zastavil. Naopak při vyloučení Patrmana se Slezan dokázal zmátožit a snížit. V 39. minutě upravoval skóre zápasu Jan Štindl, jehož střela mezi betony Gablera se nakonec ujala.

Začátek třetího dějství měl začít náporem Opavy, po vyloučení hostujícího Trčky se však hra srovnala a do šance se naopak dostal domácí Glos, jeho dorážky nakonec k brance nevedly. Už ve 42. minutě si Azet připsal další branku, v pořadí již sedmou. Patrik Mihal si udělal z obránců tréninkové kužely a stejně lehce dokázal obalamutit i brankáře Kobera. Šance se tvořili i dále, většinou na obou stranách. Jak Gabler, tak na druhé straně chytající Kober neměli příliš složitou práci se zneškodněním pokusů Svobody, Trčky nebo Szewieczka. Stejně dopadla i tečovaná střela Ježka. Ve 49. minutě chtěl Mihalovu akci napodobit Mráz, na hattrick však nakonec nedosáhl, když se ztratil ve vlastních kličkách v rohu kluziště. O půl minuty později se opět přihlásil aktivní Svoboda, jehož střela rozezvučela tyč havířovské svatyně. V tentýž minutě branka přeci jen padla, Daniel Smuž zvyšoval pro hosty na hrozivých 8:1.

Opavští dokázali rychle odpovědět. V 51. minutě se prosadil Lukáš Svoboda po odrazu puku od brusle obránce Havířova. Jednalo se tak o vlastní branku. Slezané v závěru zápasu těžili z faktu, že domácí už se víceméně pouze šetřili a dohrávali. Po velkém útočném tlaku tak uzavřel střeleckou listinu zápasu Filip Vaněk, který stál ve správný moment na správném místě a odražený puk pouze dorazil do branky. Dále dostali prostor ke skórování Bendík, Graca a opět Vaněk, brankáři už další změnu stavu nepovolili. Zápas tak skončil jednoznačně 8:3 pro Havířov.

Dalibor Pasker (trenér AZ Havířov): Ze strany hráčů se jednalo o bezstarostné utkání. Obě mužstva nedodržovala přidělené pokyny a hrálo se takřka bez taktiky. Útočné pojetí hry dnes dostalo přednost před obranou a podle toho celé utkání vypadalo.