AZet porazil favorizovaný Motor

Tomáš Vlček | 29.09.2018

V 9. kole sice do Havířova přijížděl Motor v roli favorita, ale v průběhu zápasu se role obrátily. Domácí, hnaní šestnácti stovkama fanoušků si velmi brzy vybudovali náskok 4:0, který by byl hřích promarnit. Motor posléze sice zapnul na vyšší otáčky, ale narazil na skvěle formovanou obranu AZetu. Dobře rozehraný zápas nakonec AZ dohrál do úspěšného konce. Další utkání sehraje družina trenéra Jiřího Režnara ve středu 3.10. venku na ledě Prostějova v 18 hodin.

CHANCE LIGA - 9.kolo so 29.9.17:30
AZ Residomo Havířov - HC Motor České Budějovice
4:2
(1:0, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. Pořízek (Gřeš, Chroboček), 22. Chroboček (Gřeš, Pořízek), 22. Haas (Maruna), 25. Bambula (Gřeš, Bláha) – 56. Z. Doležal (Bradley), 58. M. Novák (Pavlin, Gilbert). Rozhodčí: Dědek, Koziol - Rožánek, Konvička. Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 1.635. Střely na branku: 22:42 (8:13, 11:10, 3:19).  Blokované střely: 15:6. Vhazování: 16:42. Průběh utkání: 4:0, 4:2.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Chroboček, Matai, Houdek, Luža, Rutar, Mrowiec,– R. Veselý, F. Seman, Rehuš – Maruna, Haas, Mastič – Gřeš, Pořízek, Bambula – Macuh, Cihlář, Pawliczek.
HC Motor České Budějovice: Strmeň (25. Kváča) – Kutlák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Vydarený, Plášil – M. Novák, Gilbert, Endál – Šimánek, Bradley, Z. Doležal – Čermák, Heřman, Doktor – Beránek, Dančišin, Babka.

Zápas začal dost nečekaně, protože hned ve druhé minutě ujel ve vlastním oslabení domácí Radek Pořízek a lehkým zasunutím puku mezi Strmeňovy betony otevřel skóre. V pokračující přesilovce sice jihočeši ostřelovali Bláhu v havířovské brance, ale bez úspěchu. V 6. minutě bylo pro domácí štěstí, že Bláhou vyražený kotouč nikdo z hostů nedorazil do odkryté brány. Na druhé straně ujel do úniku opět Pořízek, ale tentokrát Strmeň jeho zakončení, i dorážku Bambuly, pokryl.

Podobný obraz hry, tedy optická převaha a častější střelba Motoru na jedné straně, a rychlé kontry AZetu na druhé straně, byl k vidění zhruba do 12. minuty. Pak se hra i opticky vyrovnala a šancí ubylo. Zmínit je potřeba nájezd a střelu z levého křídla od havířovského Gřeše či na druhé straně nebezpečné zakončení Daniščina.

Jestliže úvod zápasu byl překvapivý, tak začátek druhého dějství nelze označit jinak než šokující. AZ sice nejprve nevyužil dohrávanou přesilovku, ale hned po jejím konci doklepl David Chroboček, od zadního mantinelu odražený, skákavý puk za vyjetého Strmeně a bylo to 2:0. Za půlminutu napálil Marek Haas z mezikruží kotouč do šibenice - 3:0. Motoru nepomohl ani vybraný oddechový čas. Ve 25. minutě totiž ujel hostující obraně Jan Bambula, prostřelil Strmeně a vyhnal ho z branky.

Už za minutu jeli domácí 2 na 1, ale zakončující Veselý poslal kotouč mimo. Hosté se z šoku probírali jen velmi pomalu. Nicméně ve 31. minutě měli i oni na hokejce gól, ale Pýcha trefil, v situaci 2 na 1, jen tyč odkryté branky. Další šance jim pak zlikvidoval skvěle chytající Bláha. Na druhé straně se blýskl Kváča proti blafáku Semana.

Do třetí třetiny vstoupili lépe hosté, ale AZ opět podržel Bláha, jako nadvakrát proti Babkovi, nebo břevno jeho branky, jako při střele Fillmana. Havířovští se do útoku už moc nehnali, ale o to intenzivněji se snažili narušovat rozehrávku Motoru. Ten se sice i v dalších minutách tlačil za snížením nepříznivého skóre, ale skvělý Ondřej Bláha v havířovské brance byl proti. V největších šancích vychytal Čermáka a Šimánka a kapituloval až čtyři minuty před koncem po střele Zdeňka Doležala.

Závěr zápasu sice ještě přinesl hru hostů bez brankáře a snížení z hole Martina Nováka na 2:4, ale na výhře AZetu už se nezměnilo nic. Havířovští tak po nadšeném a bojovném výkonu porazili favorita soutěže a posunuli se v tabulce na 4. příčku.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Myslím, že kluci dnes podali úplně maximální výkon. Budějovice hrály přesně to, co doma s Kladnem, což znamená dobře organizovaně v obraně i útoku. Proti tomu se velmi těžko hraje. Nám se podařilo dát na začátku druhé třetiny rychlé branky, odskočili jsme na 4:0 a pak jsme to ubránili. Hráli jsme ten náš systém, který nám přináší úspěchy.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): Zápas se hodnotí velmi těžce. V půlce zápasu jsme už prohrávali 4:0 a to je tristní. Takhle nechcete nastoupit do zápasu proti týmu, který se pohybuje v horních patrech tabulky. Má nějaké ambice, hrajou dobře, mají tady spoustu mladých kluků, kteří se chtějí dostat výše a hrajou s určitým přístupem. Je s podivem, že my jakmile vyjedeme kousek za Budějovice, tak naši nejlepší hráči nejsou schopni být nejlepšími hráči a bez toho nemůžeme čekat vítězství. To nemění nic na tom, že Havířov dnes vyhrál zaslouženě, ale s výkonem svého týmu nemůžu být spokojen.