Vyrovnané utkání bez šancí zlomili hosté v nájezdech

Jakub Piskoř | 03.01.2022

Ve 31. kole Chance ligy narazil AZet na soupeře z Krkonoš. Vrchlabí se prosadilo hned z první příležitosti v 5. minutě Pochobradským. Havířov, i přes mírnou převahu, branku v prvním dějství nevstřelil. Ve druhé periodě nebylo v GASCONTROL Aréně k vidění příliš mnoho šancí. Zápas poznamenal až ostrý zákrok hostujícího Heřmana, po kterém vytěžili AZeťáci, zásluhou Dostálka ve 40. minutě, vyrovnávací gól. Třetí třetina byla od obou týmu opatrná, nikdo nechtěl zbytečně inkasovat. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém měl AZ dvouminutovou přesilovku, jenže tu nevyužil a šlo se do nájezdů. V nich zajistil Vrchlabí vítězství Ondřej Matýs. AZ doma podlehl Vrchlabí 1:2 po samostatných nájezdech. AZ v dalším zápase vyzve ve středu v Litoměřicích od 17:30 Stadion.

Chance liga - 33.kolo po 3.1.17:30
AZ Heimstaden Havířov - HC Stadion Vrchlabí
1:2sn
(0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Dostálek (Kadeřávek, J. Doktor) – 5. Pochobradský (Chrtek, Heřman), rozh. náj. Matýs. Rozhodčí: Valenta, Cabák, Beneš, Hanzlík. Vyloučení: 2:4, navíc Heřman 5 + KO. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 443. Střely na branku: 34:25 (8:7, 15:12, 11:4, 0:2). Zblokované střely: 17:15. Vhazování: 23:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

AZ Heimstaden Havířov: Dolejš – F. Kočí, Kadeřávek, Šindelář, M. Hlaváč, Lytvynov, Korím – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – L. Bednář, Becher, J. Žolobov – Maruna, Handl, Křemen – D. Pastor, Damašek, M. Hrubec
HC Stadion Vrchlabí: J. Soukup – Linhart, T. Jelínek, Kajínek, T. Kynčl, M. Voženílek, Nedbal, Oliva – Koffer, T. Kaut, Mrňa – Pochobradský, Chrtek, Heřman – Matýs, P. Urban, M. Machač – D. Chalupa, Herčík, T. Zeman.

AZet vstoupil do utkání aktivně a na konci 4. minuty mohl jít do vedení, když si hosté srazili Doktorovu přihrávku na vlastní branku a Soukup měl co dělat, aby puk zastavil.

Jenže Vrchlabí se prosadilo ze své první střely na branku, když na konci 5. minuty Chrtek zavezl puk za Dolejšovu branku a chytrou zadovkou vybídl ke skórování Michala Pochobradského, jenž zametl puk do odkryté branky.

Domácí hráči se ale nevzdávali a dál tlačili soupeře. Ve 13. minutě měli dobré šance Dostálek, který pálil z dobré pozice jen do Soukupa, a Doktor, ke kterému se dostal vyražený puk, jenže jeho ránu zablokoval obránce hostí.

Na konci 17. minuty ujel při vlastním oslabení hostující Kaut, ale Dolejš jeho ránu zastavil pravým betonem. Havířov hrál téměř celý zbytek třetiny v početní převaze, protože Vrchlabí si muselo pomáhat fauly, ale nedokázal této výhody využít. Po první části tak platilo skóre 0:1.

Ve druhé části Havířov tlačil, ale jeho tlak byl jalový. První velkou šanci druhé dvacetiminutovky měl na konci 25. minuty Mrňa, jenž byl úplně volný, ale svou ránu z kruhu vyslal jen do připraveného Dolejše.

Krátce poté pálil z mezikruží domácí Becher, ale jen do středu branky, kde byl připraven Soukup. Ve 28. minutě chytře nahazoval puk Kadeřávek, Soukup měl zakrytý výhled, ale se štěstím puk vyrazil.

Jakmile se utkání překlopilo do své druhé poloviny, začínalo mít Vrchlabí více ze hry. Ze svého zlepšeného výkonu vytěžili hosté šance. V rozmezí od 32. do 35. minuty zle zatápěli domácí obraně.

Nejprve nebezpečně dorážel po střele od modré Mrňa, poté jeli Matys s Chrtkem 2 na 1, ale akci pokazila nepřesná přihrávka prvně jmenovaného.Vše zakončil Mrňa, ten ale ani nadvakrát nedokázal zblízka překonat Dolejše.

Na začátku 38. minutu hostující Heřman nedovoleně atakoval za domácí brankou Koríma, za což obdržel test na 5 minut a do konce utkání. AZ nakonec dlouhou přesilovou hru využil, když se prosadil Vlastimil Dostálek. Po čtyřiceti minutách to bylo 1:1. Dvě minuty z Heřmanova trestu si Havířov přenesl do třetí části.

Jenže zbytek početní výhody Havířov nevyužil, i když byl aktivní a střílel. Dvakrát neuspěl Žolobov a Kadeřávek trefil jen svého spoluhráče. Ve 43. minutě se hnal mezi dvěma beky hostí na Soukupa domácí kapitán Maruna, ale se svou střelou mezi betony neuspěl.

Ve 49. minutě zahrozil na druhé straně Mrňa, jenž se prohnal kolem Kočího a svou střelou trefil Dolejše do masky. Hosté se pak už jen soustředili na obranu a AZ marně dobýval jejich branku. Čtyřicet vteřin před koncem se před Soukupa prohnal Doktor, ale nakonec se nedostal k zakončení.

Po 60 minutách skončilo utkání 1:1 a následovalo prodloužení.

V prodloužení měl AZ navrch a vynutil si přesilovou hru, když byl v 62. minutě vyloučen Jelínek za držení. Domácí střídačka si vzala oddechový čas, aby své hráče připravila na možnost strhnutí zápasu na svou stranu.

Ale v přesilovce se AZet neprosadil, když v prodloužení ani jednou nevystřelil. Naopak necelou minutu před koncem prodloužení fauloval domácí Dostálek. Hosté si vzali oddechový čas, ale ani jim to kýženou branku nepřineslo, i když vteřinu před koncem nebezpečně pálil Kaut, ale jen do Dolejše.

O výsledku tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Ty byly napínavé, protože se prosadil domácí Hudeček ve druhé sérii, ve čtvrté vyrovnal Matýs a v páté poslal hosty do vedení Chrtek. Maruna musel dát, což také po parádním blafáku udělal. Následovala náhlá smrt, domácímu Doktorovi blafák nevyšel, na druhé straně se předvedl Ondřej Matýs, jenž se prosadil i podruhé, když poslal puk do šibenice Dolejšovy branky.

Vrchlabí si tak odváží dva body za výhru po samostatných nájezdech, AZet se musí spokojit s jediným bodem.

Tomáš Potěšil (AZ HEIMSTADEN Havířov): Do utkání jsme vstoupili se sestavou, kterou jsme tvořili úplně na poslední chvíli, vypadlo nám totiž hned několik hráčů. Takže jsme byli vůbec rádi, že jsme vytvořili tři formace, zapojili jsme i několik juniorů. Z tohoto pohledu nešlo, z naší strany, o špatné utkání. Dostali jsme brzy laciný gól, pak jsme hráli několik přesilovek, což je pro nás celou sezónu velký problém. Myslím si, že to, že jsme jich neproměnili více, dnes rozhodlo zápas. Měli jsme více času dát více gólů, ale přesilovky nám nešly. Myslím si, že jsme byli lehce lepší manšaft, ale jak už jsem řekl přesilovky dnes rozhodly.

Petr Hlaváč (HC STADION Vrchlabí: Přijeli jsme tady v takové složitější situaci, moc se nám výsledkově nedaří, zbytečně jsme prohráli pár zápasů. V tabulce jsme sice byli na sedmém místě, ale ten spodek se na nás nepříjemně dotahoval. Hru jsme trošku podřídili tomu, abychom tady nějaké body získali. Snažili jsme se hrát odzadu, ale ta hra se nám úplně nedařila. Šli jsme do vedení, ale bylo to z naší strany nervózní. Byly tam chyby, po kterých přišly fauly. Domácí se, díky přesilovkám, dostali do tempa. Asi byli v průběhu zápasu lehce lepším manšaftem, nicméně těch pár šancí, které byly na obou stranách, už od stavu 1:1 nedokázal proměnit. V prodloužení hráli domácí přesilovku přes dvě minuty, protože tam hodně dlouho drželi puk 4 na 3. Pak jsme ji minutu měli my. Nájezdy jsou loterie a my jsme byli šťastnější. Za dva body jsme spokojeni a doufám, že se to odrazí do naší další práce a výsledků.