AZ sahal v Kotlině po bodu, ale ten mu v závěru unikl

Petr Blakala, Richard Wagner | 23.10.2013

A-tým havířovského Azetu se vydal ke středečnímu utkání do Havlíčkova Brodu, kde jej čekal další boj o cenné body. Začátek utkání se Havířovu nevyvedl a hned ze startu musel dotahovat jednobrankovou ztrátu. To se povedlo na konci 1. třetiny Jakubu Šlahařovi. Také druhé vední domácích AZet srovnal, když se v přesilovce trefil David Roupec. Jenže na třetí trefu domácích hráčů z 56. minuty již nestihli havířovští odpovědět a odjíždí tak z havlíčkobrodské Kotliny bez bodů. Další utkání čeká Havířov v sobotu 26. 10. od 17 hodin, kdy přivítáme Benátky nad Jizerou.

1. liga - 15.kolo st 23.10.17:30
HC Rebel Havlíčkův Brod - AZ Havířov
3:2
(1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Stach, 31. Havel (Polodna, Kolafa), 56. Maliník (Stach) – 19. Šlahař (J. Daneček), 33. Roupec (Jakúbek, Šlahař). Rozhodčí: Přikryl – Guth, Rittich. Vyloučení: 1:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 924. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Rebel Havlíčkův Brod: Dolejš – Kolafa, Zdráhal, Jank, Vágner, Semrád, Korím, Zítka – Havel, Polodna, Berger – Stach, Říha, Drtina – Dvořáček, Endál, Maliník – Chlubna, Stehlík, Charvát.
AZ Havířov: Matoušek – Vosátko, Bezuška, Krisl, Roupec, Graca, Koma, Deutsch – Šedivý, Pechanec, Kanko – Jakúbek, Šlahař, J. Daneček – Maruna, Říčka, Klimša – Němec, Marosz, Škumát – M. Rimmel.

Domácí tým začal zápas lépe. A také se hned zkraje třetiny dostal do vedení. Pomohla mu k tomu kuriózní branka. David Stach nahazoval, poté co vybojoval kotouč, před bránu. Zde ale stál pouze obránce AZetu, jenž nechtěně sklepl hrací gumu za záda opařeného Petra Matouška. Rebelové byli aktivnější, ale vyložené šance přicházely hlavně na straně Slezanů. Po jedné takové se zaskvěl havlíčkobrodský gólman Daniel Dolejš. Jan Daneček projel mezi kruhy a nahrál Antonínu Pechancovi, který se snažil zasunout puk za čáru po kličce na forhend, ale domácí muž s maskou se fantasticky roztáhl a jeho šanci zastavil. Poté ujel v oslabení Rostislav Marosz, byl faulován a hlavní arbitr zkřížil ruce nad hlavou na znamení trestného střílení. Brankář Rebelů ale znovu výborně zasáhl, když se nenechal vyprovokovat k předčasnému pohybu a následně si vychutnal havířovského nájezdníka u bližší tyče. V další početní výhodě už mohl zavěsit i tým z Vysočiny, ale k Petru Polodnovi, který stál u odkryté klece, se puk nedostal. S přibývajícím časem rostl i nápor hostů, jež se nakonec po nádherné akci dočkali vyrovnání. Znovu u toho byl šikovný Jan Daneček, který prošel přes obranu a následně nahrál na zcela volného Jakuba Šlahaře, jenž celou akci zakončil ranou pod horní tyčku.

Úvod do prostředního dějství nebyl příliš zajímavý. Havířov se tlačil do zakončení více jak domácí celek, ale efektivita příliš valná nebyla. První vážnější šance přišla ale na druhé straně. Rána Marka Drtiny z levého kruhu skončila jen na Matouškově betonu a následný Stachův pas uklidil Vladimír Říha jen těsně vedle brány AZetu. Pár vteřin po překlenutí třetiny do své druhé poloviny se díky šikovnému vysunutí Petra Polodny ocitl za obranou Lukáš Havel, který nejprve trefil jen beton strážce havířovské svatyně, ale z následné dorážky vlastní střely se již nemýlil. Klíčový moment přišel o pár chvil později. Hosté ze Slezska přežili díky své opoře mezi tyčemi oslabení a sami pak početní výhodu zužitkovali. Po pár vteřinách přesilovky napřáhl na pravém kruhu David Roupec a nechytatelným dělem pod horní tyč neomylně zavěsil. V závěru měli více ze hry domácí, ale jak Lukáš Endál, tak jeho jmenovec Havel si na Petra Matouška nepřišli.

Stejně tak jako druhá třetina, i ta závěrečná nezačala nijak oslnivě. Bojovalo se především mezi modrými čarami a ke střelbě moc nedocházelo. To protrhla až šance Rebelů, konkrétně jejich první formace. Lukáš Havel zakončoval na levém rohu brankoviště do odkryté branky, ale fantastický zákrok betonem si připsal přesouvající se Petr Matoušek. Oba celky se povětšinou snažily nevyprodukovat nějakou zbytečnou chybu, a tak přicházely především střely z kruhů, které v poklidu čapaly obě opory s maskou. Necelých pět minut před koncem ale přišla osudová akce. Po zaváhání obrany AZetu se dostal kotouč na hokejku Davida Stacha, jenž hned naservíroval černou gumu Romanu Maliníkovi, a ten se ranou pod břevno nemýlil. V závěru se tlačili Slezané do koncovky a málem srovnali, ale Šlahařovu dělovku od modré chytil fantastickým zákrokem lapačkou Daniel Dolejš. Poslední minuty pak zvládli Havlíčkobrodští po taktické stránce skvěle a nepustili soupeře do žádné vážnější šance, díky čemuž si pohlídali další tříbodový úspěch.

Richard Cachnín - trenér HC Rebel Havlíčkův Brod: My jsme sehráli tři těžká utkání během pěti dnů. Bylo to hodně těžké, ale dokázali jsme třikrát vyhrát. A třikrát vyhrát, to dělají velká mužstva. Nechci říkat, že jsme velké mužstvo, ale dneska přijel soupeř, který má mladý tým a v soutěži je nováčkem, ale je nesmírně nebezpečný, bruslící atd. My jsme k tomu utkání přistoupili trochu lehkovážně. Povedlo se nám vstřelit gól. Dovolím si říci jednu věc: díky ohromné bojovnosti a tomu štěstíčku jsme si pro to šli a využili dvě chyby, které udělali hosté a dali vítězný gól. Hokej se hraje na góly, my dali tři a oni pouze dva. To mužstvo teď cítí velkou sílu, protože vyhrálo třikrát v řadě o gól… opravdu klobouk dolů. Smekáme před tím mančaftem. Nehledě k tomu, že dneska byl hodně těžký led. Venku je teplo a, diváci si toho možná nevšimnou, ten led je ohromně těžký. Hráči tak chodí střídat po třiceti čtyřiceti vteřinách. Dneska se ten hokej možná někomu nelíbil, protože předtím se hrály hokeje nahoru-dolů. Teďka se připravujeme na derby s Třebíčí. Zítra se zregenerujeme, odpočineme si.

Stanislav Sztefek - trenér HC AZ Havířov 2010: My jsme sem přijeli s tím, že jsme věděli, že domácí zde vyhráli dvě utkání po sobě. Tady se těžce hraje, ale my jsme domácí mužstvo nachytali v nepříliš dobrém rozpoložení. Mně se zdálo, že u nás hráli daleko lépe. My jsme dnes sahali minimálně po tom bodu, ale udělali jsme tři hrubé chyby a byli jsme za to vždy potrestáni. Jednou jsme si dali vlastní gól, pak přišla chyba, když náš obránce nahrál přímo červenému. My jsme ke konci měli nějaké šance, ale ty jsme nedali. Měli jsme ale blízko k bodu a domácím jsme byli vyrovnaným soupeřem. Nám chybělo jen trošku štěstí. To nám chybí skoro v každém utkání, protože my ty góly opravdu nedáváme a poměrně často jezdíme domů s prohrou o gól. To, samozřejmě, tlačí hráče dolů víc, než kdybychom dostali nějakou „dardu“. Kluci dnes podali standardní výkon, ale, domácí kouč mi dá za pravdu, teď je to těžké, protože se hrál rychlý sled zápasů. Hrálo se obden a ti soupeři jsou stále těžší. My jsme zde stále nováčky, ty góly nám tam nepadají, a proto by pro nás bylo strašně cenné, kdybychom zde ten bod získali. Škoda, že se nám to nakonec nepodařilo.