Šumperk rozhodl o vítězství v poslední třetině

Tomáš Vlček | 02.02.2011

Pěkná více než dvoutisícová návštěva sledovala dnes zápas AZetu s vedoucím Šumperkem. Přestože naši borci opět předvedli kvalitní výkon a po většinu zápasu vedli, nakonec hosté třemi góly v poslední třetině skóre otočili a rozhodli o svém vítězství 4:2.

2. liga východ - 37.kolo st 2.2.18:00
AZ Havířov - Draci Šumperk
2:4
(1:0, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 16. Maruna (Najdek), 33. Daneček J. (Potočný, Brezani) - 29. Gewiese (Fischer, Vrdlovec), 44. Brunec (Cink, Matějka), 49. Haas (Velecký), 49. Holík (Brunec, Matějka). Rozhodčí: Krenželok - Barteček, Fiala. Vyloučení: 4:4 navíc Daneček L. a Maruna (oba Hav) 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.136. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.
AZ Havířov: Daneček L. - Prokop, Zientek L., Krisl, Machálek, Balčík, Jurčík, Vydra, Doczy, Zientek M. - Maruna, Najdek, Klimša - Stránský, Potočný, Sztefek - Pavlas, Říčka, Daneček J. - Brezani, Pechanec
Draci Šumperk: Štůrala - Holík, Navrátil, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Novotný - Novosad, Matějka, Brunec - Ambruz, Fischer, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka - od 40. minuty Cink

Domácí vlétli do zápasu jako uragán. Hostům v prvních minutách téměř nepůjčili puk a brankáře Štůralu zasypali sprškou střel. V největší šanci se zjevil junior Mário Brezani, který jel sám na šumperského gólmana, ale svou střelu namířil těsně nad. Teprve v 7. min. se Draci šikovným kolotočem přihrávek dostali načas do své útočné třetiny, ale nic z této situace nevytěžili. To AZet si svou další solidní šanci nachystal v 8. min., konkrétně to byl Robert Říčka, ale jeho střela zblízka do branky neprošla. Paradoxně nejklidněji bylo v šumperském obraném pásmu od 12. min. když hrál AZet přesilovku za faul Ambruze. Ten měl po návratu z trestné lavice největší šanci svého týmu, když najížděl po levém křídle na Danečka, ale jeho prudká střela jen těsně minula branku.

Od 15. min.zase domácí zařadili vyšší rychlost a vypracovali si několik šancí. Nejprve sice neuspěl Vydra a po něm Klimša, ale v čase 15:29 už to první havířovské lajně vyšlo. Robert Najdek vyhrál v útočném pásmu buly pro své křídlo Jana Marunu a ten střelou z prostoru mezi kruhy otevřel skóre utkání. Do konce třetiny to byli ještě několikrát především domácí kdo měl blíže ke gólu, ale žádný další už diváci neviděli.

Druhá část hry začala obrovskou šancí hostů, když Matějka v samostatné akci obešel obránce, položil si i gólmana, ale nestihl už zasunout puk k tyčce. Pak se na pár minut na ledě poněkud vylidnilo, když sudí poslal v krátkém čase na trestnou po dvou hráčích z každé strany. Na skóre to ale vliv nemělo, stejně tak jako nadějná souhra domácího Vydry s Pechancem v 26. min., či krásné uvolnění a střela šumperského Tesaříka o minutu později. Až ve 29. min se v přesilovce podařilo hostům překonat Lukáše Danečka. Šťastným střelcem byl mladíček Petr Gewiese, ale domácí gólman vehementně reklamoval neregulérnost gólu. Rozhodčí názor nezměnil a navíc strážci havířovské branky udělil desetiminutový osobni trest. Atmosféra utkání, už tak velmi bouřlivá, ještě zhoustla poté co rozhodčí několikrát neodpískal sporné zákroky na domácí hráče.

Domácí se však přece jen také dočkali radosti. Po velké šanci Veleckého na počátku 32. min. se v signalizované výhodě prosadil gólovou tečí před šumperskou brankou Jan Daneček, kterého parádně našel svou střílenou přihrávkou od mantinelu Martin Potočný – 2:1. Po vstřelené brance domácím na pár minut narostla křídla, ale Štůrala v brance hostů odolal. Horko bylo naopak domácím při oslabení od 36. min., ale také Lukáš Daneček prokazoval opakovaně své kvality. Kuriózní situaci viděli diváci ve 39. min. To se do brejku 2 na 1 dostala dvojice domácích obránců Krisl a Prokop, ale Štůrala jim svou vyrážečkou šanci zmařil. Poslední minuta třetiny se z důvodu havířovské přesilovky odehrála rovněž před hostujícím gólmanem, ale i přes pěknou střelu Najdka a dorážku Maruny se už skóre neměnilo.

Závěrečnou třetinu začali domácí dohrávanou přesilovkou, ale radost jim nepřinesla. Ještě smutnější byli ve 44. min, když rychlý kontr Šumperka zakončil gólovou dorážkou Tomáš Brunec a vyrovnal na 2:2. Následující minuty přinesly snahu AZetu vrátit vedení na svou stranu, ale ani průnik Víta Stránského ani šance Jana Danečka v samostatném úniku se neuchytily. Ve 49. min. tak udeřili hosté. Nejprve je ve velké šanci ještě u své pravé tyčky Lukáš Daneček vychytal, ale za pár vteřin se dostal k puku za havířovskou brankou Marek Haas a přece jen jej u tyčky protlačil do branky. Domácí sice hned vzápětí kontrovali pěknou akcí Říčky, ale z dalšího protiútoku se bombou zapsal mezi střelce hostující kapitán Aleš Holík a bylo 2:4. Ani poté se domácí nevzdali, vytvořili si ještě několik nadějných šancí, ale protože ani ty největší Pechanec či Maruna neproměnili, skóre se už nezměnilo.

Utkání, jehož nejlepšími hráči byli vyhlášeni šumperský Zdeněk Novosad a havířovský Jan Maruna, tak skončilo vítězstvím hostů 4:2. Další zápas sehraje AZet v sobotu na ledě Prostějova.

Jan Daneček (HC AZ Havířov):

Do utkání jsme vstoupili skvěle, měli jsme velký tlak a hosty jsme k téměř k ničemu nepustili. Vedení po první třetině bylo naprosto zasloužené. Ve druhé třetině Šumperk přece jen hru srovnal, ale my si vedení udrželi. A to si myslím, že nám bylo upřeno ještě několik přesilovek. V poslední třetině dal Šumperk po třech našich chybách tři góly a tak si odváží asi zaslouženě všechny body.

Radek Kučera (Salith Šumperk):

V 1. a 2. třetině jsme viděli vyrovnaný zápas s mírným náskokem domácích. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že využijeme snahu domácích o vstřelení dalších branek. A tak jsme vsadili na disciplínu, pevnou obranu a brejky. Hráči to dodrželi a nám se povedlo zápas otočit.